Spordifilmid 2018

Üle piiri 
Crossing Beyond • Lõuna-Korea/South Korea • 2018, 102 min
REŽ/DIR: Yi Seung-jun

Paljude sportlaste unistus on jõuda olümpiale, teekond sinna on aga käänuline, täis ohverdusi ja kannatusi. Olümpiamängude kuvand kui ülimast sportlikust saavutusest ei ole kadunud ka tänapäeval, kuid olümpiamängud on oma ülesehituselt muutunud, juurde on tulnud uusi alasid ning tänu kaasaegsele meediale on sellest saanud ülemaailmne sündmus. Filmis tutvustatakse viit sportlast ja nende teekonda 2018. aasta Pyeongchangi taliolümpiale. Inimlikus pingutuses peitub ilu, olgu siis selle pingutuse tulemuseks esimene või viimane koht. Inspireeriv dokumentaalfilm viib tõelisele spordipeole, kus kohtuvad suured saavutused ja eneseületus.

LINASTUSAJAD:
17.11 / 20.00 / PLAZA 2
22.11 / 20.45 / PLAZA 10
24.11 / 15.00 / TARTU CINAMON 4 

Ajasõit
Time Trial • Suurbritannia/United Kingdom • 2017, 82 min
REŽ/DIR: Finlay Pretsell

Tour de France loob kangelasi ja võtab neid. David Millar soovis oma elus kas või korra osaleda maailma kõige raskemal ja suuremal velotuuril, kuid lõpuks osales ta seal lausa 12 korda. 2004. aastal dopinguga vahele jäänud Millarit loeti briti üheks andekamaks ratturiks, kellele ennustati suurt tulevikku. Pärast dopinguskandaali sai temast üks aktiivsemaid dopingu vastu võitlejaid. Finlay Pretselli esimene täispikk dokumentaalfilm „Ajasõit” on täistabamus, näidates rattaspordi võlu ja valu selle kogu täiuslikkuses ja viletsuses. See on portreelugu, aga samas ka omamoodi road movie – nädalatepikkune piinlemine rattasadulas tundub tobe ka ratturitele endile, kuid ometi on nende meeste vaim pealtnäha murdumatu. Režissöör portreteerib oma kangelast peenelt, mitte talle hinnangut andes, vaid samm­haaval tema karakterit avades, jutustades lugu oskuslikult ja kaasahaaravalt.

LINASTUSAJAD:
17.11 / 21.30 / ARTIS 2
20.11 / 18.45 / PLAZA 9

Nagano lindistused
The Nagano Tapes: Rewound, Replayed & Reviewed • USA, Tšehhi, Kanada / USA, Czech Republic, Canada • 2018, 73 min • REŽ/DIR: Ondrej Hudecek

Innustav lugu Tšehhi Vabariigi ajaloolisest kuldmedalivõidust meeste hokimängus 1998. aasta Nagano taliolümpia­mängudel on üles võetud nn „Nagano lintidele” üles võtnud olümpiakanal Five Rings Films. Auhinnatud režissöör Ondrej Hudecek paneb dokfilmi elama, intervjueerides maailma parimaid hokimängijaid, kes meenutavad Naganos saadud kogemusi, ning kasutades avalikkusele seni nägemata ajaloolist arhiivimaterjali.

Film on valminud „sajandi hokimatši” 20. aastapäevaks.

LINASTUSAJAD:
18.11 / 17.45 / SOLARIS 5
21.11 / 17.45 / PLAZA 5

Eirates gravitatsiooni
Free Solo • USA • 2018, 97 min

Inimene on alati tahtnud vallutada mägesid, rännata sinna, kuhu tundub olevat võimatu minna, ja panna end proovile, seades teinekord ohtu ka enda elu. „Eirates gravitatsiooni” räägib loo mägironija Alex Honnoldsist, kes on võtnud endale sihiks vallutada üks maailma keerulisemaid kaljuseinu. 2307 meetri kõrgust El Capitani võib pidada üheks kõige ohtlikumaks mäeks. Filmi režissöör E. Chai Vasarhelyi (PÖFFi vaatajale tuntud filmiga „Meru”) portreteerib peenelt emotsionaalset mägironijat, kes võtab ette katsumuse, kust eluga välja tulla on väga raske. National Geographic’ule omase võimsa pildikeele ja suurepärase muusikaga film näitab mägironimist selle spordiala täies hiilguses ja raskuses.

LINASTUSAJAD:
18.11 / 18.00 / SÕPRUS
20.11 / 18.30 / PLAZA 2
21.11 / 17.15 / TARTU CINAMON 4 

Wayne
Wayne • Austraalia/Australia • 2018, 97 min

30 aastat tagasi võitis Wayne Gardner esimese austraallasena Moto GP 500 sarja. See fakt iseenesest ei olekski midagi erilist, kui mitte arvestada seda, kuidas Wayne’ist sai üks selle spordiala ikoonilisemaid esindajaid. Mees, kelle elu oli kui pidev Taaveti ja Koljati heitlus, suutis vaatamata kõigile raskustele ja tõrjutusele välja murda ning end kuninglikus motosarjas maksma panna. Mitmed kuulsad motosportlased peavad täpselt sada starti teinud Gardnerit üheks läbi aegade suurimad võidusõitjaks. Film avab emotsionaalselt ja kaasahaaravalt selle suurepärase sportlase isikut, näidates, kui oluline on elus jääda inimlikuks ja ausaks igas olukorras. Pole vahet, kui kiire sa ring­rajal olla suudad, elu on alati sinust kiirem.

LINASTUSAJAD:
19.11 / 18.00 / PLAZA 3
25.11 / 19.45 / SOLARIS 4
1.12 / 17.15 / SOLARIS 4 

John McEnroe: täiuslikkuse kuningriik
John McEnroe: In the Realm of Perfection / L’empire de la perfection • Prantsusmaa/France • 2018, 95 min • REŽ/DIR: Julien Faraut

USA tennisist John McEnroe oli omal ajal tõeline talent – juba 18-aastaselt jõudis ta Wimbledoni tenniseturniiri poolfinaali ning kokku kogunes tema kontole seitse Suure Slämmi turniiri võitu. Tema tugevus tenniseväljakutel paistis silma nii üksik- kui ka paarismängudes ning huvitaval kombel on ta ainus tennisist, kes on mõlemal alal saanud ka maailma esinumbriks – tema pikka karjääri jäävad ilmestama 104 võitu üksik- ja 71 võitu paarismängus. McEnroe on ainsa tennisistina võitnud ATP turniiri neljal aastakümnel. Ta on tõeline oma ala suurkuju ning tema tohutu töökus ja nüansirikkus tehnilistes detailides on teinud temast maailma ühe parima tennisemängija, kelle jälgedes suudavad käia ehk vaid Roger Federer ja Rafael Nadal. Film on tõeline maiuspala kõigile tennisesõpradele.

LINASTUSAJAD:
19.11 / 20.30 / SOLARIS 3
28.11 / 19.45 / PLAZA 8
2.12 / 20.00 / PLAZA 5

Mööda seina
The Dawn Wall
Režissöör: Josh Lowell, Peter MortimerUSA, 2017, 95 min

Elu täis kirge, pingutust, hirme, kaotusi ning võite. Elu kaljuronija perspektiivist – nii kivilt, köögilaua tagant kui ka haigevoodist. Lisaks loomulikult kaljuronimisega vältimatult kaasnevad kaunid loodusvaated.

LINASTUSAJAD:
16.11 / 17:30 / COCA-COLA PLAZA (Saal 8)
17.11 / 14:00 / APOLLO KINO SOLARIS (Saal 3)
24.11 /16:00 / APOLLO KINO SOLARIS (Saal 3)
Kilian Jornet: teekond Everestile
Kilian Jornet: Path to Everest
Režissöör: Sèbastien Montaz-Rosset, Josep SerraHispaania, 2018, 80 min

„Saladus ei ole sinu jalgades, vaid vaimu tugevuses. Tuleb minna jooksma, kui on tuuline, kui sajab vihma või lund. Kui välk süütab puud hetkel, mil neist mööda jooksed, kui lumehelbed ja raheterad taovad vastu jalgu, pannes sind nutma ning selleks, et edasi joosta, pead pühkima pisarad, et näha kive, kaljuseinu või taevast…“ nii kirjutab Kilian Jornet oma jooksumanifestis.

Kilian viib skyrunning’u ehk mägedes jooksu täiesti teisele tasemele ja kõrgustesse – Everestile. Filmist ei saa vastust küsimustele, kui palju inimene jaksab, kas iga järgmine suudab rohkem, kui eelmine. Kas ja kus on piir ning kes selle piiri tõmbab. Aga vaataja näeb ausat lugu ultrasportlasest (et mitte öelda fanaatikust), tema perest, armastusest, elust – tehes midagi, mis igale keskmisele inimesele tundub esmalt võimatu ja ajuvaba, kuid ootamatult kaunis oma absoluutses pingutuses. ‘

Film on kohustuslik maiuspala igale harrastussportlasele, olgu ta maratonijooksja, triatleet või meie oma seiklusspordivõistlustel osaleja.

Kristjan Erik Suurväli

LINASTUSAJAD:
16.11. / 16:30 /APOLLO KINO SOLARIS (Saal 3)
17.11 / 18:15 /APOLLO KINO SOLARIS (Saal 3)
26.11 / 16:00 /  APOLLO KINO SOLARIS (Saal 3)
Kaugel väljas
Far Out
Režissöör: Teton Gravity ResearchUSA, 2018, 90 min

Inimene ei püsi paigal, pidevalt tuleb olla liikumises. Rahu justkui vangistab. Soov avastada tundmatut, käia kohtades, kus keegi pole enne käinud, vallutada mägesid, mida keegi pole enne vallutanud, paneb inimesed liikuma. Suurepärase pildikeelega ja muusikaga “Kaugel väljas” on selle aasta üks suurepärasemaid lumelaua- ja suusafilme. Need on vallutamata paigad, need on avastamata nõlvad, see on soontes pulbitsev adrenaliin. Saa osa sellest fantastilisest seiklusest.

LINASTUSAJAD:
24.11 / 18:30 /APOLLO KINO SOLARIS (Saal 4)
25.11 / 15:45 /APOLLO KINO SOLARIS (Saal 3)
28.11 / 17:45 / COCA - COLA PLAZA (Saal 9)
Chi-Town
Chi-Town
Režissöör: Nick Budabin USA, 2018, 82 min

Unistused on selleks, et neid ellu viia. Sama arvab ka Chicago keskkooli õpilane Keifer, kelle suurimaks sooviks on pääseda kõigi korvpallurite unistustemaale NBA-sse. Tööka noormehena ei heiduta teda ei tema korvpalluri kohta lühike kasv (180 cm) ega tagasilöögid eraelus. Chicago pole lihtne paik, kust välja murda. Vägivallast ning tänavatel valitsevast kaosest ei jää puutumata ka Keifer. Elu on vahel karm ja ebaõiglane, aga teinekord pole tähtis mitte pärale jõudmine, vaid teekond ise. Chi-Town on kahtlemata üks inspireerivamaid filme tänavuses Just Filmi programmis.

Mikk Granström

LINASTUSAJAD:
20.11 / 18:00 /APOLLO KINO SOLARIS (Saal 3)
29.11 / 14:30 /APOLLO KINO SOLARIS (Saal 3)
02.12 / 15:45 / COCA - COLA PLAZA (Saal 10)


Pidurdamatu Bethany Hamilton
Bethany Hamilton - Unstoppable
USA, 2018, 90 min

“Pidurdamatu” on lugu Bethany Hamiltonist – surfilegendist, kes kaotas 13-aastaselt vasaku käe hairünnaku tagajärel. Film jutustab kaasahaarava loo Bethany vankumatust iseloomust ja järjekindlusest. Pääseda elusalt 4-meetrise tiigerhai lõugade vahelt on juba iseenesest imepärane. Seda enam on Bethany paranemine ja elu pärast õnnetust nii inspireeriv. “Pidurdamatu” ei ole lihtsalt järjekordne surfidokumentaal, vaid väga intiimne jutustus sellest, kuidas kellegi vaprus ja kirg suudavad inspireerida tervet põlvkonda. See on lugu tragöödiast, võitlusest, armastusest ja pühendumusest, millega võib suhestuda igaüks ning sõnale “võimatu” antakse uus tähendus.

Krõõt Laesson

LINASTUSAJAD:
21.11 / 18:30 / APOLLO KINO SOLARIS (Saal 1)
29.11 / 16:15  / APOLLO KINO SOLARIS (Saal 1)
30.11 / 19:00  / APOLLO KINO SOLARIS (Saal 4)
Pistrikud
The Falcons
Režissöör: Bragi Thor HinrikssonIsland, 2018, 97 min

Island on küll väike riik, aga suur jalgpalli mõttes. Nende “UH” on vallutanud maailma ning on igale spordisõbrale täna tuttav. Pistrikute jalgpallimeeskonda ootab ees sõit pikale turniirile, kus tuleb demonstreerida parimat mänguoskust ja suur võitlejahinge. Jalgpall ühendab suuri ja väikeseid, vaenlasi ja sõpru. Kogu selle suurepärase mängu ilu seisneb võimes jääda ausaks sportlaseks. Seda teab ka 10-aastane Jon, kes koos oma meeskonnakaaslastega armastab üle kõige maailmas jalgpalli. Suurepärane koguperefilm, mida rikastab Islandi omanäoline ja maaliline loodus.

Mikk Granström

LINASTUSAJAD:
17.11. / 14:15 / APOLLO KINO SOLARIS (Saal 1)
23.11 / 14:00 / APOLLO KINO SOLARIS (Saal 1)
02.12 / 14:00 / APOLLO KINO SOLARIS (Saal 3)