PyeongChang 2018 Olympic Games

Partners of estonian olympic committee:

Team Estonia

Estonia is represented by 22 athletes in PyeongChang 2018 Olympic Games.

Alpine skiing
Tormis Laine
Anna Lotta Jõgeva
Biathlon
Kauri Kõiv
Roland Lessing
Kalev Ermits
Rene Zahkna
Johan Talihärm
Johanna Talihärm
Cross-country skiing
Karel Tammjärv
Raido Ränkel
Marko Kilp
Andreas Veerpalu
Anette Veerpalu
Tatjana Mannima
Algo Kärp
Nordic combined
Kristjan Ilves
Karl-August Tiirmaa
Ski jumping
Artti Aigro
Martti Nõmme
Kevin Maltsev
Speed skating
Saskia Alusalu
Marten Liiv
  • Time of birth:
  • Coach:
  • Club:
  • Achievements:

Team Estonia schedule and results

Date
Estonian Time (UTC+02:00)athlete
sport
discipline
Feb 8
14:30 - 15:40
Martti Nõmme - 48th place
Artti Aigro - 55th place
Kevin Maltsev - 56th place
Ski jumping
Men's Normal Hill Individual (Q)
Feb 913:00 - 15:00Opening Ceremony  
Feb 10    09:15 - 10:20Tatjana Mannima - 56th placeCross-country skiingLadies' 7.5km  + 7.5 km Skiathlon
  13:15 - 14:45Johanna Talihärm - 22nd placeBiathlonWomen's 7.5km Sprint
  14:35 - 16:20Martti Nõmme - 47th placeSki jumpingMen's Normal Hill Individual
Feb 11  08:15 - 10:10Karel Tammjärv - 32th place
Andreas Veerpalu - 47th place
Cross-country skiingMen's 15km + 15km Skiathlon
 13:15 - 14:55Kalev Ermits - 36th place
Roland Lessing - 41st place
Rene Zahkna - 75th place
Kauri Kõiv - 76th place
BiathlonMen's 10km Sprint
Feb 12  03:15 - 04:55
06:45 - 08:35
Anna Lotta Jõgeva - competition postponed to Feb 15Alpine skiingLadies Giant Slalom (Run 1, Run 2)
  12:10 - 13:00Johanna Talihärm - 26th placeBiathlonWomen's 10km Pursuit
  14:00 - 14:55Kalev Ermits - 41st place
Roland Lessing - 53rd place
BiathlonMen's 12.5km Pursuit
Feb 13 10:30 - 11:45
13:00 - 15:00
Tatjana Mannima - 39th place
Marko Kilp - 15th place and qualified for quarterfinals
Raido Ränkel - 31st place
Karel Tammjärv - 52nd place
Cross-country skiingLadies' Sprint Classic
Men's Sprint Classic
  12:00 - 14:45Marten Liiv - 33rd placeSpeed skatingMen's 1,500m
  13.31Marko Kilp - 18th placeCross-country skiing  Men's Sprint Classic quarterfinals
Feb 1403:15 - 04:50
06:45 - 08:25
Anna Lotta Jõgeva  - competition postponed to Feb 16Alpine skiingLadies Slalom (Run 1, Run 2)
 08:00 - 08:55
10:45 - 11:45
Kristjan Ilves - 16th place
Karl-August Tiirmaa - 43rd place
Nordic combinedIndividual Gundersen Normal Hill /
10km Cross-country skiing
  13:05 - 15:00Johanna Talihärm - competition postponed to Feb 15BiathlonWomen's 15km Individual
Feb 1502:30 - 04:30
06:15 - 08:15
 Anna Lotta Jõgeva - DNFAlpine skiingLadies Giant Slalom (Run 1, Run 2)
  08:30 - 10:15Tatjana Mannima - 50th placeCross-country skiingLadies 10km Free
  13:00 - 15:00Kalev Ermits - 32nd place
Rene Zahkna - 65th place
Kauri Kõiv - 68th place
Roland Lessing - 70th place
BiathlonMen's 20km Individual
  Johanna Talihärm - 50th placeBiathlonWomen's 15km Individual
Feb 16   Anna Lotta Jõgeva - 48th placeAlpine skiingLadies Slalom (Run 1, Run 2)  

08:00 - 09:50Karel Tammjärv - 22nd place
Andreas Veerpalu - 58th place
Raido Ränkel - 59th place
Cross-country skiingMen's 15km Free
 14:30 - 15:35Artti Aigro - 36th place, Q
Martti Nõmme - 41st place, Q
Kevin Maltsev - DSQ
Ski jumpingMen's Large Hill Individual (Q)
Feb 17 14:30 - 16:15Martti Nõmme - 43rd place
Artti Aigro - 48th place
Ski jumpingMen's Large Hill Individual
Feb 18   03:15 - 05:10
06:45 - 08:45 
Tormis Laine - 40th placeAlpine skiingMen's Giant Slalom (Run 1, Run 2)
  08:15 - 10:05Estonian team - 12th place
Cross-country skiingMen's 4x10km Relay
 Feb 2012:00 - 12:55
14:45 - 15:45
Kristjan Ilves - 28th place
Karl-August Tiirmaa - 45th place
Nordic combinedIndividual Gundersen Large Hill /
10km Cross-country skiing
 Feb 21  10:00 - 13:20 Estonian team (Marko Kilp, Karel Tammjärv) - 14th placeCross-country skiingMen's Team Sprint Free
Feb 2203:15 - 05:10
06:45 - 08:40
Tormis Laine - DNFAlpine skiingMen's Slalom (Run 1, Run 2)
Feb 2313:15 - 13:45 Estonian team (Kauri Kõiv, Roland Lessing, Kalev Ermits, Rene Zahkna) - 13th place
BiathlonMen's 4x7.5km Relay
 12:00 - 13:35Marten Liiv - 18th placeSpeed skatingMen's 1,000m
Feb 2407:00 - 10:00Algo Kärp - 17th place
Andreas Veerpalu - 38th place
Cross-country skiingMen's 50km Mass Start Classic
 13:00 - 15:40Saskia Alusalu - 4th placeSpeed skatingLadies Mass Start
Feb 2508:15 - 10:15Tatjana Mannima - 28th placeCross-country skiingWomen's 30km Mass Start Classic
 13:00 - 15:00Closing Ceremony