Balti riikide spordijuhid: Venemaa ja Valgevene sportlastel pole jätkuvalt kohta rahvusvahelises spordiliikumises

06.09.2023
Tagasi
06.09.2023

Täna Vilniuses kohtunud Eesti, Läti ja Leedu Olümpiakomitee presidendid mõistavad jätkuvalt hukka Venemaa Föderatsiooni sõjalise agressiooni, terrorismi ning halastamatult jõhkra vägivalla Ukraina territooriumil. Sõjaline situatsioon Ukraina territooriumil ei ole alates 24. veebruarist 2022 muutunud.

 


Balti riikide olümpiakomiteede presidentide Urmas Sõõrumaa, Jānis Buks’i ja Daina Gudzinevičiūtė avaldus:

Meie, kolme Balti riigi olümpiakomiteede presidendid, oleme jätkuvalt seisukohal, et seni kuni kestab brutaalne sõda Venemaa ja tema liitlase Valgevene poolt iseseisva Ukraina riigi ja tema rahva vastu, ei ole Venemaa ja Valgevene sportlastel ning spordiga seotud isikutel kohta rahvusvahelises spordiliikumises.

Olümpiasporti juhivad tugevad väärtused: tipptase, austus ja sõprus. Konkreetsel juhul ei ole aga spordi juhtorganite pakutud lahendused kõigile sportlastele vastuvõetavad, sest nad on vastamisi eetilise dilemmaga, kas võistelda agressorriikide sportlastega või mitte.

Tunnustame Rahvusvahelise Olümpiakomitee soovitust mitte lubada osaleda rahvusvahelises spordielus Venemaa ja Valgevene võistkondadel ning sportlastel, kes on sõjaväe ja julgeoleku struktuuridega seotud.

Balti riikide olümpiakomiteede presidendid loodavad, et olümpialiikumine jääb kindlaks oma põhiväärtustele ning annab selge signaali, et seni kuni jätkub Venemaa poolt Ukrainas tsiviilelanike ründamine ja taristu hävitamine, ei ole Venemaa ja Valgevene spordirahval olümpia- ja spordiliikumises mitte mingit kohta.

 

Eesti Olümpiakomitee, Urmas Sõõrumaa
Läti Olümpiakomitee, Jānis Buks
Leedu Olümpiakomitee, Daina Gudzinevičiūtė