Noorte olümpiavõistlused

Eesti Olümpiakomitee lähetab delegatsioonid Rahvusvahelise Olümpiakomitee ja Euroopa Olümpiakomiteede egiidi all toimuvatele noorte olümpiavõistlustele:
  • Noorte suveolümpiamängud
  • Noorte taliolümpiamängud
  • Suvine Euroopa noorte olümpiafestival
  • Talvine Euroopa noorte olümpiafestival
Võistluste eesmärk on propageerida sporti ja olümpiaväärtusi, anda noortele täiendavat innustust spordiga tegelemiseks ning edendada ausat mängu ja sallivust. Noorte suve- ja taliolümpiamängud toimuvad iga nelja aasta tagant paarisarvulistel aastatel, Euroopa noorte olümpiafestivalid toimuvad iga kahe aasta tagant paarituarvulistel aastatel.

Noorte olümpiavõistlustel osalevad sõltuvalt alast reeglina 14-18-aastased sportlased, kes saavad oma tippspordikarjääri esimese multispordi suurvõistluse kogemuse. Sealjuures on tänu noorele eale see paljudele noortele üldse esimene võistlus, kus rahvusvaheliselt konkurentidega mõõtu võtta saab.

Seetõttu tasub ka kõigil spordihuvilistel noorte olümpiavõistluste koondiste käekäigul silma peal hoida, sest nendel võistlustel on võitnud oma esimesed rahvusvahelised medalid paljud Eesti sportlased, kes on jõudnud ka täiskasvanuna maailma absoluutsesse tippu.

Eesti koondis on noorte olümpiavõistlustelt võitnud arvukalt medaleid:
  • Suvealade olümpiafestivalidelt kokku 14 kuldmedalit, 15 hõbemedalit ja 13 pronksmedalit
  • Talialade olümpiafestivalidelt kokku 2 kuldmedalit, 5 hõbemedalit ja 3 pronksmedalit

  • Suvealade noorte olümpiamängudelt 1 pronksmedal
Greta Jaanson (2018 pronksmedal sõudmises)
Lisaks nö olümpialipu alla kuuluv (punktiarvestuses see medal ei kuulu Eestile) hõbemedal rahvusvahelise võimlemisalade segavõistkonna koosseisus – Adelina Beljajeva (18. koht)
  • Talialade noorte olümpiamängudelt 1 kuldmedal ja 2 hõbemedalit 
Kelly Sildaru (2020 kuldmedal freestyle-suusatamise pargisõidus), Rene Zahkna (2012 hõbemedalid laskesuusatamise sprindisõidus ja jälitussõidus).

Lisaks nö olümpialipu alla kuuluv kuldmedal iluuisutamise võistkonnavõistluses (Arlet Levandi 7.koha punktid),  kuldmedal jäähoki võistkonnavõistluses (Marek Potšinok) ning pronksmedal jäähoki võistkonnavõistluses (Erik Potšinok).