Aasta parimad tervisespordirajatised on Püha Soobiku avastusterada Saaremaal ja Võru skatepark

26.08.2018
Tagasi
26.08.2018
Vabariigi Presidendi poolt ellu kutsutud kodukaunistamise konkursil „Eesti kaunis kodu 2018“ tunnustati Eesti Olümpiakomitee eestvedamisel parimaid tervisespordirajatisi, milleks tänavu nimetati Püha Soobiku avastusterada Saaremaal ja Võru skatepark. 

Eesti Olümpiakomitee presidendi Urmas Sõõrumaa sõnul on uued loodud liikumispaigad suureks toeks liikumisharrastusega tegelejate arvu kasvatamisel. "Regulaarne kehaline aktiivsus on oluliseks aluseks, et meie keha oleks tugev, tervis parem ja vaim püsiks värske," ütles Sõõrumaa. "Tänavusel Kaunis kodu konkursil parimateks tervisepordirajatisteks valitud Püha Soobiku avastusterada ja Võru skatepark just neid eesmärke täita aitavad. Lisaks on tänavused auhinnatud liikumispaigad erilised selle poolest, et nende loomise juures alates ideest kuni teostuseni on olnud tihedalt kaasatud kohalik kogukond. See annab kindluse, et valmis sai just see mida sooviti ning rajatised leiavad aktiivset kasutust. Tänan ja õnnitlen laureaate. "

Parima tervisespordirajatise valimisel hinnatakse pakutavaid liikumisvõimalusi erinevatele vanusegruppidele ja erinevate raskusastmetele, kasutatavust erinevatel aastaaegadel, valgustuse olemasolu pimedal ajal, sobivust ümbritseva keskkonnaga, maastiku ja looduse eripäradega arvestamist, haljastuselementide kasutamist, kerget ligipääsetavust, põhiteenuste tasuta kasutamisvõimalusi ja palju muud. Kuna üleriigilisel komisjonil oli raske eristada ühte parimat, langetati otsus anda välja kaks autasu. 

Püha Soobiku avastusterada asub Saaremaal Pihtla-Püha-Sutu piirkonnas Püha küla ja ajaloolise Püha kiriku vahetus läheduses. Soobik on kohalikust looduslikust eripärast tulenev soosaar. Avastusterada on looduses kulgev matkarada, mis on rajatud eelkõige lapsi silmas pidades ja eemärgiga võimaldada lastel mänguliselt ja läbi aktiivse tegevuse avastada, tunnetada ja õppida lähemalt tundma loodust. Umbes 1 km pikkusel rajal on võimalus ületada parvega veetakistus, sildadel nautida võhumõõkade ilu, metsas vaadelda sipelgaid, ronida autentsesse merikotka pessa, putukahotellis vaadelda nende elu, ehitada ise roigasonni, külastada loomade söödamaja jne. Rada lõpeb Pihtla Kogukonna Pargis, kuhu on rajatud seiklusrajad nii väiksematele põnnidele kui ka juba suurematele ja osavamatele lastele. Raja info on leitav ka Navicupi mobiilirakenduses, mis annab võimaluse saada erinevates punktides rohkem teada piirkonna looduslikkuse rikkuse ja eripära kohta. Samuti aitab rakendus ette valmistada matka- ja avastustemänge looduses. Rada on tasuta kasutamiseks kõigile. Avastusteraja eestvedajaks on MTÜ Pihtla Lapsed, kelle liikmeskonnaks on kõik selle kandi aktiivsed kogukonnaliikmed. Rada avati tänavu 1. juunil. 
Foto: MTÜ Pihtla Lapsed

Võru skatepark on mitmekülgne betoonist skate-park, mis valmis Võru noorte aktiivse kaasarääkimise tulemusel nende soovide ja näpunäidete järgi. Park on Eestis ainulaadne, kuna pargis on bowl-element (kauss/bassein) rajatud koos korraliku drenaažiga. Skatepark on sobilik treening- ja ajaviitepaik erinevatele vanusegruppidele ja harrastajatele (rula, tõukeratas, bmx). Kokku on pargis 20 erinevat rajaelementi. Lisaks on ala kujundatud nii, et rajal saab ka võistlusi läbi viia. Foto: Facebook Võru skatepark/ Andrei Javnašan

odukaunistamise konkurssi on Eesti Kodukaunistamise Ühendus korraldanud alates 1999. aastast. Autasud annab üle Vabariigi President. Alates 2005. aastast valitakse konkursil Eesti Olümpiakomitee eestvedamisel ka parimat tervisespordirajatist.