Baruto uues Olümpiaakadeemia podcastis: panustasin ka ise tükike olümpiamedalisse

06.05.2021
Tagasi
06.05.2021

Täna startis Eesti Olümpiaakadeemia podcast, mille esimene osa keskendub Tokyo suveolümpiamängudele. Stuudios on külas kaks endist profisportlast – reisikorraldaja ja endine käsipallur Riho-Bruno Bramanis, kes on elanud Tokyos 8 aastat ja Riigikogu liige, endine sumoka Kaido Höövelson (Baruto), kes elas Tokyos ligi 15 aastat. Saatejuht on Eesti Olümpiaakadeemia juhatuse liige Revo Raudjärv, kes on ühtlasi ka Euroopa Olümpiaakadeemiate Assotsiatsiooni kommunikatsioonikomisjoni liige.


Mida tähendavad olümpiamängud Jaapanile ja Tokyo linnale? Kuidas  olümpiaettevalmistused Tokyos sujuvad? Milline näeb välja üks olümpia ilma välisturistideta, keda koroonaviiruse leviku valguses ei lubata? Jutuks tuleb ka koroonaviiruse levik Tokyos ja kaitsemaskide kandmine. Milline on jaapanlaste suhtumine vaktsineerimisse?

Bramanis: “Ilma välisturistideta jääb sellest avatseremoonia melust ikkagi pool ära. Esimest korda elus olid ka mul olümpiamängude piletid käsipallivõistlustele, eestlastest oleks läinud kaasa elama vehklejatele. Ei saa ka mina Tokyosse minna, kuid eks see on uus reaalsus.” Höövelson naljatles podcastis, et võistluste nime võiks ära muuta, sest see on ju tegelikult riikidevaheline maavõistlus. “Ka minul oli esimest korda elus plaanis minna olümpiamängudele, kuid nüüd jääb ka meie perel minemata”, sõnas Höövelson.


Bramanisel on eriti kahju sellest, et ta ei näe kohapeal neid innovaatlisi lahendusi, mida jaapanlased plaanivad olümpial rakendada. “Iseliikuvad autod, mis avanevad mobiiliga. Robotid, mis räägivad sinuga seal inglise keeles. Avatseremooniale minnes ei ole vaja paberil piletit, vaid silmaskänner loeb nimelist piletit. Mustal turul sa piletit osta ei saa. Igasugu sellised innovaatilised plaanid olid jaapanlastel.”

Höövelson: “Seal antakse palju koroonaproove, ühtlasi võiks ju võtta samas kabiinis ka dopinguproovi. Saaksime eriti fair play olümpiamängud.”

Olümpiamedalid on valmistatud Baruto mobiiltelefonist

Tokyo olümpiamängude läbiv teema on keskkonnasäästlikkus ja esimest korda valmistatakse Tokyo olümpiamedalid kasutatud mobiiltelefonide metallosadest ning rahva poolt annetatud teiste elektroonikatoodete pisiosadest.

Seejuures andsid ka eestlased oma panuse. “Ka meie pere mobiiltelefonid läksid sinna kogumiskasti ja seega olümpiamedalitesse on ka ise tükike panustatud,” ütles Höövelson. Bramanise pere andis medalite tarbeks vana fotoaparaadi. “Tokyo linnavalitsuse all oli kogumispunkt ja panime selle sinna. Kuidas sellest medaleid tehakse, see on huvitav. Üldiselt kui jaapanlased midagi teevad, siis nad teevad hästi, selles võime kindlad olla!” ütles Bramanis.

Uus “Olümpiaakadeemia podcast” on leitav suuremates podcasti-äppides (podcast.ee, soundcloud.com jt) ja Eesti Olümpiaakadeemia kodulehelt (olympiaharidus.eu).