Eesti koondise teisipäev olümpiafestivalil: kaks medalit ja kolm esikümnekohta

23.07.2019
Tagasi
23.07.2019

Euroopa noorte olümpiafestivalil tegi Eesti koondis suurepärase võistluspäeva. Ratturid Madis Mihkels ja Laura Lizette Sander hoolitsesid medalisaagi eest, teenides eraldisõidus vastavalt kulla ja pronksi. Viiendad kohad võitsid naistemaadluses Maarja Plaser ning kergejõustikus kümnevõistluses uue isikliku rekordiga 7008 punkti Steven Sepp, lisaks mahtus esikümnesse rattur Frank Aron Ragilo eraldistardi 7. kohaga. Edukaid sooritusi tegid ka teised eestlased.

Jalgratas

Varasemalt on Eesti jalgratturid võitnud Euroopa noorte olümpiafestivalidelt kaks medalit – Tanel Kangert (2003) ja Gleb Karpenko (2017), mõlemad teenisid temposõidus pronksmedali. Täna lisandus temposõidus nendele medalitele veel kaks – Eesti esimene olümpiafestivalide jalgrattasõidu kuldmedal, mille võitis Madis Mihkels, ning esimene medal, pronksikarva, mille teenis Eesti naisrattur – Laura Lizette Sander.

Aserbaidžaani pealinnas Bakuus toimunud temposõit peeti 10-kilomeetrilisel üldiselt laugel ringil, millel oli üks ca pooleteisekilomeetrine tõus ning seejärel tagasipöördel samast tõusust laskumine. Tuulte linnas Bakuus tuli distants sõita palavas, varjus üle 30-kraadi näitavas ilmas, kui samas puhus võimas tuul. Tuuleiilid sakutasid võimsalt ja tuule murdmiseks tuli hoolikalt sõidukohta valida. Mihkels suutis nendes oludes hoida siiski kõrget keskmist kiirust 45,6 km/h

Värske kuldmedalist Madis Mihkels rääkis, et kuigi sihtis kohta esikolmikus, ei suutnud ta esialgu oma võitu uskuda. “Startisin kolmandas grupis ja teadsin ainult teiste eestlaste aegu. Esimese poole tõmbasin pärast tagasipööret üle ja väsisin veidi ära, kiirus langes, aga siis taastusin ära ja panin uuesti tempot juurde. Finišijoont ületades teadsin, et olen hetkeliider, aga kaheksa poissi veel sõitsid. Kui selgus, et võitsin, ei suutnud ma kohe seda väga uskuda; tundus liiga hea, et tõsi olla. Olen oma kuldmedali üle õnnelik,” lausus Mihkels.

Hõbemedali sai kaela itaallane Dario Igor Belletta (+5.93) ja pronksi teenis Venemaa rattur Konstantin Aladashivili (+6.23).

Esikümnesse sõitis veel Frank Aron Ragilo, kes saavutas 7. koha (+22.48). 90 sportlase seas teenis 11. koha Lauri Tamm (+38.73).

Eestile on see seekordselt Euroopa noorte olümpiafestivalilt täna juba teine medal – mõned tunnid varem võitis 15-aastane Laura Lizette Sander temposõidus pronksmedali (+57.75), kuld läks Suurbritanniasse Zoe Backstedtile. Elisabeth Ebras teenis 13. koha (+1:23.33) ning Elina Tasane 45. koha (+2:35.25).

Laura Lizette Sanderi medalivõidust ja tüdrukute temposõidust saab lähemalt lugeda siin: www.eok.ee/organisatsioon/uudised/eesti-avas-noorte-olumpiafestivalil-medaliarve

Kergejõustik

Täna viis olümpiafestivalil oma teise võistluspäeva lõpule kümnevõistleja Steven Sepp, kes püstitas uue isikliku rekordi 7008 punkti (11.60; 6.40; 15.09; 1.88; 53.36; 14.67; 45.51; 3.70; 56.13; 4:59.60). „Mu esmane eesmärk oli mitte saada nulli, aga suurem eesmärk oli teha uus isiklik rekord ja koguda vähemalt 7000 punkti,“ rääkis Sepp, kelle senine isiklik rekord oli 6725 punkti.

„Tegin talvel ja sügisel kõvasti trenni ja võistlesin palju. Nüüd läks kõik kokku ja tuli hea emotsiooniga võistlus. Alustasin kohe uue isikliku rekordiga ja siis läksin hea tundega edasi. Kui pärast 1500m jooksu finišisse jõudsin ning aega nägin, teadsin, et tuli hea punktisumma kokku. Mõtlesin, et jess, lõpuks! Olen väga rahul,“ rääkis Sepp.

Ka kergejõustiklastel tuli rinda pista raskete ilmaoludega. „Palavusega tuli targalt käituda, jääkotid ja veepudelid olid kogu aeg käepärast, ilma poleks olnud võimalik võistelda. Tuulega tuli ka arvestada – teivashüppe ajal puhus nii vali vastutuul, et pidin mitu korda katse katkestama ja uuesti hoojooksule minema. Sellist asja pole mul kunagi varem olnud,“ jagas Sepp.

Kümnevõistluse kuldmedali võitis norrakas Sander Skotheim 7761 punktiga.

Vasaraheite kvalifikatsioonivõistlusel heitis Kelly Heinpõld 55.02 ning pääses kaheteistkümnendana lõppvõistlusele.

Maadlus

Maarja Plaser alistas naistemaadluse (-57kg) kaheksandikfinaalis Prantsusmaa maadleja Josephine Nicole Michele Haemmerle 8:0, veerandfinaalis võitis eestlanna väga pingelise heitluse järel Poola maadleja Agata Kazimierczaki 4:4. Poolfinaalis tuli Plaseril 0:9 alla vanduda Norra maadlejale, tänavu kadettide EMil pronksmedali võitnud Othelie Annette Hoiele. Pronksimatšis läks Plaser vastamisi Ungari maadleja Roza Szenttamasiga, kes võitis tasavägises võitluses 4-3. Maarja Plaser saavutas seega olümpiafestivalil 5. koha.

Plaseri sõnul pakkus olümpiafestivalil võistlemine erinevaid situatsioone ja kogemusi, mis tulevad edaspidi kasuks. „Nägin, milles olen arenenud ja mida on vaja juurde treenida. Samuti kasvatas olümpiafestivalil võistlemine minu eneseanalüüsioskust ja enesekindlust – tunnen, et olen valmis tipptasemel võistlema. Siit saab ainult edasi minna,“ lausus Plaser, keda ootab juba kuu lõpus ees kadettide MM.

Maadlus on esimest korda Euroopa noorte olümpiafestivali kavas. „Olen esimest korda olen sellisel võistlusel, kus on kavas ka teised alad ning maadlus moodustab ainult väikese osa tervikust. See on lahe kogemus, mis laiendab silmaringi. Saab üksteiselt õppida, uusi teadmisi teiste spordialade ja teiste alade sportlaste rutiinide kohta ning laiendada sotsiaalseid oskusi,“ rääkis Plaser.

Samuti täna võistelnud Heily Tiitus kaotas naistemaadluse (-53 kg) kaheksandikfinaalis 3:14 Rumeenia maadlejale Patricia-Valeria Iurascult. Hanno Käärik sai vabamaadluse (-65kg) kaheksandikfinaalis kaotuse austerlaselt Benedikt Huberilt 0-10. Raimond Uibo sai treeningul vigastuse ning pidi loobuma kreeka-rooma maadluses (-65 kg) võistlemisest.

Ujumine

Alan Gritsõk saavutas 200m kompleksujumises 22. koha uue isikliku rekordiga 2.14,48. Poolfinaalist jäi puudu vaid 10 sajandikku.

100 m vabaltujumises tuli Demid Solodov 26. kohale ajaga 53,06 ja Erik Lihhats 37. kohale ajaga 54,05.

4 x 100 m vabalt teateujumises saavutas Eesti võistkond 19. koha ajaga 3.49,75. Koosseisus ujusid Erik Lihhats, Demid Solodov, Brita Rannamets ja Laura-Liis Valdmaa.

Tennis

Andreas Sillaste alistas täna meesüksikmängu teises ringis Austria mängija Jan Kobierski 6:2, 6:2. Sillaste nentis, et vastane oli tugev, aga ise oli täna veel tugevam. „Arvasin juba mängima minnes, et ta jõuab ja paneb tagasi; ta liikus hästi, aga oli näha, et närv on sees. Kuigi ma tavaliselt ise ka olen närvis, siis täna mitte – keskendusin ja uskusin endasse. Alustasin oma serviga, panin kohe survet peale, murdsin vastase esimese servigeimi, läksin 3-0 ette ja siis oli juba lihtsam. Teine sett oli alguses veidi raske – ta murdis mu servi ära, aga sain hästi tagasi. Väga hea mäng oli,“ rääkis Sillaste.

Sillaste homne vastane 16 parema seas on teise asetusega Leedu esinumber Vilius Gaubas, kes on U16 vanuserühmas Euroopas 21. reket.

Bakuu võistlused on lõppenud Erko Nigula jaoks, kes kaotas hispaanlasele Daniel Meridale 1:6, 0:6.

Tüdrukute paarismängu teises ringis kohtusid Elisabeth Iila ja Liisa Varul Bulgaaria paariga Dimitrova – Peeva, kellelt pidid vastu võtma kaotuse 6:2, 6:3. Sellega on ka nende turniir läbi.

Olümpiafestivalist

Kolmapäeval alustavad Euroopa noorte olümpiafestivalil võistlemist Eesti judokad, samuti on võistlustules kergejõustiklased, tennisist ja ujuja.

Eesti koondise info leiab EOK kodulehelt https://eok.ee/bakuu-2019, võistluste ametlik koduleht on https://eyofbaku2019.com. Põnevat sisu leiab olümpiafestivali ajal ka EOK Facebookist www.facebook.com/Olympiafann ja Instagramist www.instagram.com/olympiafann

21.-27. juulini Bakuus Aserbaidžaanis toimuval suvisel Euroopa noorte olümpiafestivalil osaleb 44 Eesti sportlast kuuel alal: kergejõustik, jalgrattasõit, judo, maadlus, tennis ja ujumine. Sportlasi saadab 25-liikmeline taustajõudude tiim, koondist riietavad Nike ja Monton. Olümpiafestivalil tegutseb maadluskohtunikuna Hergo Andruse.

Noorte olümpiafestivali eesmärk on propageerida sporti ja olümpiaväärtusi, inspireerida noori spordiga tegelema ning edendada ausat mängu ja sallivust. 2019. aasta suvise Euroopa noorte olümpiafestivali programmis on kümme spordiala ja kokku jagatakse välja 298 medalikomplekti. Iga kahe aasta tagant korraldataval noorte olümpiafestivalil saavad osaleda sportlased vanuses 14-18 aastat, erinevatel aladel kehtivad erinevad vanusepiirangud. Festivalile on oodata kokku ligi 3600 sportlast-treenerit 50 riigist.