Eesti Pank andis välja Pariisi olümpiamängudele pühendatud meenemündi

07.05.2024
Tagasi
07.05.2024
Eesti Pank andis 6. mail välja ringlusse hõbedast meenemündi, mis on pühendatud Pariisi XXXIII suveolümpiamängudel osalevatele Eesti sportlastele. 
Fotol: Pariisi olümpiakoondislased Ingrid Puusta ja Eneli Jefimova koos Eesti Panga asepresidendi Ülo Kaasikuga. Karli Saul/EOK
Olümpiamüntide emiteerimine on Eesti Panga pikaajaline traditsioon, mis sai alguse juba 1992. aastal. Kokku on keskpank välja andnud 12 olümpiamünti.

Liis Dvorjanski kujundatud hõbemündil on kujutatud valguse sillerdust veel ja kuma taevas, mis moodustavad Eiffeli torni silueti. Kujutis tipneb päikesekettaga, meie kõigi eluenergia allikaga, mis juhatab sportlased õigele sihile–medalini. Mündi nimiväärtus on 10 eurot. Meenemünt on vermitud Leedu rahapajas.

Hõbemündi kujunduse autor Liis Dvorjanski on õppinud vabasid kunste Eesti Kunstiakadeemias ja rakendusarhitektuuri Tallinna Tehnikakõrgkoolis. Praegu on ta tegev kujundusettevõttes „Tuules“. Liis Dvorjanski meenemüntide kujunduskavandid on pälvinud žürii tähelepanu varemgi. Tema kavandi järgi valmis Londoni olümpiamängude hõbemünt 2012. aastal ja Pekingi olümpiamünt 2021. aastal. Samuti kujundas ta Eesti Rahva Muuseumi 100. aastapäevale pühendatud kodarrahakujulise meenemündi 2008. aastal.

Münti saab osta siit!