EOK toob PÖFFile spordifilmide programmi

16.11.2017
Tagasi
16.11.2017
Pimedate Ööde filmifestivali (PÖFF) programmi rikastab juba viiendat aastat Eesti Olümpiakomitee spordifilmide programm, milles tänavu linastub Eesti kino- ja spordisõpradele kokku 12 sporditeemalist linateost.

Seitse spordifilmi linastub PÖFF põhiprogrammis ning neli  laste- ja noortefilmide alafestivali Just Film programmis, traditsiooniliselt toimuvad valitud spordifilmide seanssidel ka vestlusringid filmi tegijate ja valdkonna ekspertidega. 

PÖFF-i direktor Tiina Loki sõnul on spordifilmidel festivali programmis täita oluline roll. „Spordifilmidest on koostöös Eesti Olümpiakomiteega saanud PÖFF-i lahutamatu osa. Seekordse festivali eel laekus meie kontorisse huvilistelt arvukalt küsimusi, milliseid sporditeemalisi filme sellel aastal programmis näha võib,“ rääkis Lokk ja lisas: „See on meeldivaks kinnituseks, et PÖFF on oluline sündmus ka spordihuviliste seas ja spordifilme oodatakse nii spordi- kui ka kinosõprade seas. Loodan, et 21. PÖFF´i spordifilmide programm rõõmustab taaskord vaatajaid suurepäraste linateostega, mis pakuvad avastusi, üllatusi ja esitlevad spordi ja filmikunsti sügavust ning parimat kvaliteeti.“ 

Eesti Olümpiakomitee presidendi Urmas Sõõrumaa sõnul on visuaalne kunst väga kõnekas. „Kõik muutub inimese peas visuaalseks: nii sõnad, helid, kui isegi tihtipeale unistused. Film on eriline kunstivorm, kus osa loomingu mõttest tuuaksegi vaatajani pildikeeles, ehkki sõnumi mõtestamine jäetakse vaatajale endale. Filmis eksisteerib alati teatav määramatus ja ennustamatus, nii nagu spordiski. Just see teebki spordi ja filmikunsti sarnaseks. On suur rõõm rikastada PÖFFIga koostöös Eesti spordikultuuri. Kutsun kõiki filmi- ja spordisõpru kinno!“. 

EOK spordifilmide programmi ametlik avamine toimub esmaspäeval, 20. novembril kl 19.30 Tallinnas kinos Artis, kus linastub Eesti spordifilm „Ookeani puudutus“ (2017). Filmi peategelaseks on Teet Daaniel, kes aastakümne eest ei osanud veel unistadagi sellest, et võiks esimese eestlasena hakkama saada pöörase ettevõtmisega, mis jääb mõeldamatuks enamikule maailma inimestele – olles 29-aastaselt ujuma õppinud, proovis ta 14 aastat hiljem ujuda Euroopast Aafrikasse, et ületada ränkraske Gibraltari väin. Kas hulljulge eestlase teekond jõuab õnneliku lõpuni, millised takistused teda sel teekonnal saadavad ja milliste mereelukatega peab ta koos ujuma? Seda, kas tema unistus teostub, näeb juba filmi linastusel, kus oma kogemusest räägib ka peategelane ise. 

PÖFF-i põhiprogrammis linastuvad veel järgmised spordifilmid:

·       Oscarile nomineeritud režissööridepaari Valerie Faris - Jonathan Dayton film „Sugupoolte heitlus“ (The Battle of the Sexes, USA, 2017). Film läheb tagasi aastasse 1973, mil naiste tennise valitsev maailmameister Billie Jean King (värske Oscari-võitja Emma Stone) ning endine meeste maailmameister ja paadunud elupõletaja Bobby Riggs (Steve Carell) kohtusid väljakul, et tõestada veenvalt, kumb on siis ikkagi tugevam ja kumb õrnem sugupool. Sel matšist sai enam kui 90 miljoni televaatajaga üks kõigi aegade vaadatumaid spordisündmusi ning annab spordikõrval sisevaate ka tänapäevase kollase meedia algusaegade hingeellu.

·       Filmis „Nahk nõnda pehme“ ("Ta peau si lisse", Kanada, 2017) viib režissöör Denis Cote vaataja maailma, mida mõned ihalevad, kuid mis paljudes tekitab pigem vastuseta küsimusi – film jälgib kuue kulturisti argipäeva: kuidas nad söövad, trenni teevad, pereliikmetega suhtlevad ja aeg-ajalt lihaseid pingutavad ning pakub vaatajale võimalust kaasa mõelda, mis neid selleks motiveerib.

·       „McLaren“ (Uus-Meremaa, 2017) on uskumatu tõsilugu mehest ühe rahvusvahelise motospordi kõige suurema brändi, Bruce McLareni kaubamärgi taga: tagasihoidlikust uusmeremaalasest, kellest sai 1960ndate Vormel 1 superstaar. Kuulus režissöör Roger Donaldson jälgib McLareni täiel gaasil kihutavat karjääri alates tema isa garaažist Aucklandis kuni maailmalavadeni. McLaren ei jäänud vaid rooli taha, vaid rajas 1963. aastal Bruce McLareni võidusõidumeeskonna, et ehitada omaenda revolutsioonilisi autosid ja nendega võistelda. Donaldson räägib loo sellest legendaarsest ja vähenõudlikust uusmeremaalasest läbi intervjuude, arhiivimaterjalide ja suurt ekraani väärt taaslavastuste.

·       Üheksa riigi koostöös valminud dokfilm „Imelised kaotajad“ (Wonderful Losers: A Different World, 2017) jälgib velotuuri lummavat maailma rühma arstide seisukohast, kes on pressitud klaustrofoobiliselt väikesesse autosse ja ümbritsetud vigastatud ratturitest. Nende töö velotuuri ajal meenutab sõda, nad on alati tuleliinil ja eesrindel. Need, kes kukuvad, peavad tõusma ja sõitu jätkama. Ja selle võitluse ajal võib juhtuda imelisi asju. See on profijalgrattaspordi tõeliste sõdalaste, rüütlite ja munkade rääkimata lugu.

·       Prantsuse režissööri Jean-Stephane Sauvaire’i draama „Palvetaja enne koitu“ (A Prayer Before Dawn, Prantsusmaa, Suurbritannia, Tai, 2017) keskendub kunagise briti poksilootuse William Moore’i eluetapile, mis tal tuli veeta kurikuulsas Bangkoki vanglas. See on füüsiline kino: suured plaanid, käsikaamera ja tihe montaaž toetavad briti näitleja Joe Cole’i ennastsalgavat osatäitmist vanglas Tai poksi õppiva narkomaanina. Samas on „Palvetaja enne koitu“ film mitte niivõrd vanglast või Tai poksist, ehkki siin saab aimu ka selle võitlusala alustest, kuivõrd eneseületamisest, hakkamasaamisest ja ellujäämisest.

·       Euroopas esmalinastuvas, tõsielul põhinevas filmis „Jõel“ (Beyond the River, LAV, 2017) satuvad kaks väga erineva taustaga sportlast juhuse läbi koos treenima üheks maailma raskeimaks kanuumaratoniks. Dusi jõe kanuumaratoni 2014. aasta kuldmedalistid Siseko Ntondini ja Piers Cruickshanks elasid lisaks sportlikule pingutusele üle ka tõsiseid eraelulisi raskusi. Privileegidega valgesse keskklassi kuuluv Steve (Grant Swanby) heitleb leina ja süütundega ning lahendamata probleemide tõttu on abikaasa on temast lahutamas. Duma (Lemogang Tsipa) elab oma kibestunud isa ja ema igatseva õega tõelises geto hurtsikus, kus igapäevane lootusetus ja vaesus viivad noori mehi raudselt ühes suunas – selleks on kuritegevus. Sport on mõlemale kui emotsionaalne päästerõngas, kuid kahe väga erineva mehe koostöö ei suju tõrgeteta. 

Laste- ja noortefilmide programmis Just Film linastuvad järgmised spordifilmid:
·       „Uus võimalus“ (New Run, Soome, 2016) freestyle-suusatamisest
·       „Arktika taeva all“ (Under an Arctic Sky) surfist
·       „Maa ja mere vahel“ (Between Land and Sea, Iirimaa, 2017) suurtel lainetel surfamisest
·       „Carteri efekt“ (The Carter Effect, Kanada ja USA, 2017) NBA korvpallurist Vince Carterist
·       „Mägi“ (Mountain, Austraalia, 2017) alpinismist

EOK spordifilmide programmist PÖFF-il on võimalik osa saada alates 17. novembrist kuni festivali lõpuni. Tutvu 21. PÖFF Eesti Olümpiakomitee spordifilmide programmiga siin: https://poff.ee/est/filmid/program=eestiolumpiakomiteeesitleb

Valitud Spordifilmide järgsete aruteludel aitavad spordi tausta avada paljud oma valdkonna tipptegijad. Täpsemat infot linastuvate spordifilmide juures toimuvate arutelude toimumise aegadega Eesti Olümpiakomitee kodulehelt https://www.eok.ee/organisatsioon/poff-2017 ja Olen Olümpiafänn Facebookist

Eesti Olümpiakomitee töötab spordi katusorganisatsioonina tippspordi arendamise, noortespordi kandepinna laiendamise ja liikumisharrastuse edendamise nimel, järgides olümpiaväärtusi ja ausa mängu reegleid.