Ivo Linna Ants Antsoni olümpiarõivastest: ma ei kujuta ette, kuidas ta sellega marssis

24.03.2023
Tagasi
24.03.2023

„Kas sina juba teadsid, Jaan Talts võitis kulla, hoo!“ meenutab Ivo Linna 1972. aasta jutuajamisi kui Jaan Talts võitis Müncheni olümpiamängudel tõstmises kuldmedali. Linna rääkis Eesti Olümpiakomitee 100. sünnipäevale pühendatud videosarjas „Võidame sajaga“ lisaks Taltsile ka kiiruisutamise olümpiavõitja Ants Antsoniga seotud mälestustest.


Kuuekümnendatel olid meie iidolid ikka sportlased, ükskõik mis alaga nad tegelesid. Eriti tore oli muidugi kui mõni sportlane oli Saaremaalt pärit. Kõige säravamad tähed olid aga ikkagi Antson ja Talts,“ meenutas Linna.

Antsoni 1964. aasta olümpiavõidust meeste 1500 m distantsil sai toona 14-aastane Linna aimu ajakirjanduse kaudu. „Sain Spordilehest teada, et Ants Antson läheb Innsbrucki olümpiale ning lugesin veel, kuidas ta enne seda treenis. Mingisuguseid jäähalle polnud, ta harjutas libedatel tänavatel, kus oli jääd. Pöörane mees! Me ei teadnud, mis päeval ta võistleb ja kuidas tal läheb, aga mingisuguse hilinemisega see uudis tuli raadiost, et ta võitis. See oli täielik šokk! Kiiruisutaja, eestlane? Ennekuulmatu lugu, täielik ime!“

Linnal oli au ka Antsoniga tutvuda. „Läksime talle külla, saime medalit näppupidi katsuda, aga selga panna ka võistkonna esinduskostüümi. See oli pikem, poolpikk hülgenahast mantel ning samast materjalist nokamüts. Ta nägi efektne välja, aga siis sain seda endale selga toppida. Minu meelest see kaalus 30 kilogrammi ning müts teine 10 kg otsa! Ma ei kujuta ette, kuidas ta sellega marssis,“ muigas Linna.

„Pärast Antsoni võitu saime sõpradega ka ise uisutajateks. Meie väikeses armas Kuressaare linnas oli üks oma paar kilomeetrit pikk jõeluht, mis tavaliselt oli üleni jääs. Kus siis hakkas see tritsutamine pihta! Me kõik kujutasime ette, et me oleme Antsoni mantlipärijad. See tõstis uisutamise kogu Eestis väga suure au sisse,“ sõnas Linna.

Laulja meenutab sooja südamega ka Jaan Taltsi, kes isegi NSVL tõstekoondisega Kuressaares demonstratsioonesinemisel käis. „Muidugi jooksime sõpradega sinna kohale! Tollal oli veel kolm tõstet – surumine, rebimine, tõukamine. Talts, Eesti rahva suur sangar, tegi seal ikka kõigile tuule alla. See aplausitorm, mis lossihoovis Jaan Taltsile avanes, ei unune mitte kunagi!“

Linna sõnul sai 1972. aasta Müncheni olümpiamänge juba televiisorist vaadata. „Tollane televisioon kandis olümpiamänge ikkagi üle, aga lisaks sai palju infot ka Spordilehest, kus oli palju pilte ja kommentaare. Taltsi olümpiavõit tekitas suure emotsiooni. Koduses ringis muidugi sai võidurõõmsaid häälitsusi kuuldavale toodud ja puha, aga järgnevatel päevadel oli kõikide inimeste jututeema mitte ilm ega muud mured, vaid - kas sa juba tead, Talts võitis kulla! Nendel hallidel ja rasketel aegadel see oli jälle üks sündmus, mis ühendas terve rahva ühe tiiva alla,“ ütles Linna.

„Võidame sajaga!“ on Eesti Olümpiakomitee 100. juubelit tähistav mainekampaania, mis toob esile viimase saja aasta Eesti spordi valitud säravad hetked, tunnustab taustajõude nende taga ja Eesti spordi fänne, kes neile hetkedele erineval moel on kaasa elanud. Koostöös Havas reklaami- ja meediaagentuuriga ning disainiagentuuriga Brandon Disain jõuavad need hetked Eesti inimesteni läbi JCDecaux välireklaami pindade ning telereklaamide vahendusel. „Võidame sajaga!“ juubelikampaania kestab kuni 9. aprillini.