Olümpiafestivali 5. päev: kergejõustiklased Novikov ja Väät ning judoka Aktas tõid Eestile kolm medalit

28.07.2023
Tagasi
28.07.2023

Sloveenias Mariboris jätkuval Euroopa noorte olümpiafestivalil võitis Eesti koondis reedel koguni kolm medalit, kokkuvõttes kasvas medaliarve seitsme peale.

Parima koha saavutas 15-aastane Emma-Melis Aktas, kes võitis judos tüdrukute +70 kg kategoorias hõbemedali. Esimeses eelringis oli Aktas tänu kolmandale asetusele vaba, teises eelringis alistas ta Cinzia Caponetto (Itaalia). Edukaks kujunesid ka veerandfinaal ja poolfinaal, kus ta võitis vastavalt Ilektra Mitakidoud (Kreeka) ja Sema Metet (Türgi). Finaalis jäi Aktas alla Helene Schrattenholzerile (Austria).

Elvast pärit Aktas tunnistas, et soovis kuldmedalit, aga millegi üle kurta ei ole. “Finaalis tundsin ennast alguses päris hästi ja maadlus läks plaani järgi, aga läksin heidet tegema, jäin lahtiseks ja vastane karistas ära,” rääkis Aktas, kes on judoga tegelenud ligi kümme aastat.

Noorte seas varemgi tiitlivõistluste medaleid võitnud Aktas sõnas, et peab EM-i pronksi olümpiafestivali hõbedast olulisemaks, aga märkis, et ka Mariboris oli kohal palju tugevaid judokaid. Poiste +90 kg kategoorias sai Marek-Adrian Mäsak seitsmenda koha.

Kergejõustikus tuli Eestisse reedel kaks pronksmedalit. Esmalt sai sellega hakkama 16-aastane Savva Novikov, kes püstitas poiste 400 meetri tõkkejooksus isikliku rekordi 53,02. Vaid kaks kuud tõkkejooksuga tegelenud Novikov kärpis olümpiafestivali jooksul oma senisest tippmargist enam kui kaks sekundit. Kuldmedali võitis taanlane Joel Frederik Von d’Ahe ajaga 51,79, teiseks tuli ajaga 52,70 kreeklane Vladimiros Andreadis.

“Alustasin finaali hästi, olin teisel tõkkel esimene. Oli juba väike võidutunne. Hakkasin kerima, see andis nagu hübriidauto efekti – ta kogub hoogu – ja siis lõpus tulin kolmandaks. Esimesest jäi puudu, aga olen kolmanda kohaga väga rahul,” ütles Novikov. Varem on mitmekülgne sportlane keskendunud kolmikhüppele, aga nüüd näib, et suurem edu võib tulla tõkkejooksus.

Tüdrukute odaviskes võitis 17-aastane Heti Väät samuti pronksmedali. Ka tema püstitas isikliku rekordi, pärast tänast on see 54.44. Senist tippmarki parandas ta ligi kahe meetriga. Kuldmedali võitis 60.48-ga Vita Barbic (Horvaatia), teine koht läks 58.91-ga Rebecca Nelimarkkale (Soome).

“Olin väga närvis nii enne võistlust kui võistluse ajal. Ütlesin endale: "Rahu, Heti, rahu." Tulemusega olen rahul, saanuks võib-olla isegi rohkem paugutada. Sel aastal olümpiafestivalil oli tugevam konkurents, olen medaliga väga rahul," võttis Väät finaali kokku.

Eesti tüdrukute teatenelik (Miia Ott, Mia Mireia Uusorg, Pia Lauren Matsalu, Viola Hambidge) püstitas Väike-Rootsi teatejooksus (järjest 100, 200, 300 ja 400 meetrit) Eesti rekordi ajaga 2.10,04. Paremuselt kuuenda ajaga pääsesid nad ka homsesse finaali. Poiste teatenelik (Janre Jõgi, Savva Novikov, Holger Himuškin, Tristan Konso) sai ajaga 1.55,74 13. koha.

3x3 koondis pääses nelja sekka

3x3 korvpallis tuli Eesti poiste koondis (Georg Oliver Metsaorg, Karmo Kilk, Gerrit Lehe ja Andre Paidre) neljandaks. Veerandfinaalis võideti 16:14 Leedut, poolfinaalis kaotati 15:18 Saksamaale ja pronksimatšis 15:21 Prantsusmaale.

“Neljanda koha puhul on emotsioon alati pettumust tekitav, aga usun, et kui emotsioon lahtub, saavad poisid ise ka aru, et nad tegid ülivägeva turniiri, kui mõelda, et olime nelja seas riikidega nagu Saksamaa, Prantsusmaa ja Serbia,” rääkis koondise peatreener Siim Raudla. “Need on vähemalt Euroopa mõistes täielikud korvpalli tipud. Peame jääma realistlikuks. Vaadates, kuidas me nii poolfinaali kui ka pronksimatši mängisime, siis poistel on igal juhul põhjust seljad sirgu lüüa ja nokad püsti tõsta. Nad tegid ära suure töö ja see, et me medalist ilma jäime, on tegelikult väike asi. Suur tunnustus neile, sest polnud palju neid, kes uskusid enne turniiri, et Eesti mängib poiste arvestuses nelja seas.”

Raudla lisas: “Eesti fännid ja meie delegatsioon andis tribüünidel kogu turniiri vältel kõva toe, et poisid said üldse nii kaugele jõuda. See oli ka taustajõududele ja treeneritele väga hästi kuulda.”

Ujumises jäi reedel Eesti koondise parimaks tulemuseks tüdrukute 4x100 m kombineeritud teateujumise 10. koht ajaga 4.21,92. Eesti koosseis oli Polina Sovtsa, Alessandra Zaidentsal, Miriam Jürisoo ja Maari Randväli. Tüdrukute 50 meetri vabaltujumises sai Randväli ajaga 26,93 14. koha, Jürisoo lõpetas 27,34-ga 24. kohal. Poiste 400 meetri kompleksujumises püstitas Aleksei Denissov ajaga 4.41,63 isikliku rekordi ja sai 21. koha.

23.-29. juulini Mariboris toimuval suvisel Euroopa noorte olümpiafestivalil võistlevad Team Estonia noortekoondises 51 Eesti sportlast vanuses 14-18 aastat seitsmel alal: kergejõustik, jalgrattasõit, judo, maastikurattasõit, tennis, ujumine, 3x3 korvpall.