OM-i 1. päev: vägevalt võidelnud Differt jäi napilt medalita. „See on väga-väga valus.”

27.07.2024
Tagasi
27.07.2024

Pariisi suveolümpiamängude esimesel ametlikul võistluspäeval oli epeevehkleja Nelli Differt ülilähedal medalile, aga pidi leppima neljanda kohaga.

Differti viiest matšist koguni neli läksid lisaaja peale. Naiste individuaalvõistluse esimeses ringis alistas ta Lõuna-Korea sportlase Young Mi Kangi 14:13, kaheksandikfinaalis 11:10 poolatari Alicja Klasiku ja veerandfinaalis 10:9 ühe suurfavoriidi, itaallanna Alberta Santuccio.

Ainsaks suurema vahega matšiks kujunes poolfinaal, kus Differt jäi 11:15 alla maailma esinumbrile Vivian Kongile (Hong Kong). Pronksimatš ungarlanna Eszter Muhariga läks taas lisaajale, aga sel korral tegi otsustava torke vastane. Differt kaotas Muharile 14:15. Sealjuures oli Differtil matši lõpuosas 12:10 ja 13:12 eduseis.

„See (pronks) oli peaaegu tulemas. Väga kahju, et see viimane torge ära ei tulnud,” rääkis 34-aastane Differt Kanal 2 otse-eetris. „Muhari oli tegelikult minu jaoks hästi ebamugav vastane ja ma teadsin, et see tuleb jälle raske matš. Kahju, et ma oma võimalusi ära ei kasutanud.”


Differt kiitis Pariisi Grand Palais’ ajaloolises näitustehallis peetud võistluste atmosfääri ja tõdes, et sellises kohas olümpiadebüüt teha oli uhke tunne. Ent medalist ilma jäämist on loomulikult keeruline seedida.

„Kui MM-il poolfinaalis kaotad, saad ikkagi õnnelik olla, aga olümpial on see väga-väga valus ja eriti sellise otsustava torkega kaotada,” viitas Differt asjaolule, et MM-il ja EM-il tagab poolfinaali jõudmine vähemalt pronksmedali.

Neljapaat ei jäänud sõiduga rahule

Eesti paarisaeruline neljapaat koosseisus Tõnu Endrekson, Allar Raja, Johann Poolak ja Mikhail Kushteyn jäi oma eelsõidus ajaga 5.52,04 neljandaks ehk viimaseks. Kahe eelsõidu peale näidati üheksandat ehk samuti viimast aega. Esmaspäevases vahesõidus on Eesti nelikul võimalus siiski finaalipääse lunastada, selleks tuleb vahesõidus lõpetada esimese või teisena.

Eesti eelsõidust pääsesid otse finaali Itaalia (5.43,31) ja Poola (5.44,39). „Arvasin või lootsin, et Itaalia ja Poola pole nii kiired. Et oleme rohkem ja kauem nendega koos. Üldiselt jäi veidi mõrkjas maitse suhu. Oleks tahtnud kiirete paatidega olla rohkem koos,” ütles Raja pärast eelsõitu.



Lootusi finaali jõuda Raja siiski maha ei kandnud. „Piisab vähesest ebakõlast, et vahe käriseks päris palju. Olen seda päris palju kogenud, et ühe võistluse käigus on võimalik saada oluliselt kiiremaks,” märkis ta.

Oma põhialaks 200 m liblikujumiseks valmistuv Kregor Zirk tuli laupäeval starti 400 m vabaltujumises, kus sai ajaga 3.49,59 37 sportlase konkurentsis 22. koha. Tokyo olümpial püstitatud isiklikule rekordile jäi ta alla 2,54 sekundiga.

24-aastasele Zirgile valmistas esitus rõõmu. „Mina olen väga rahul. Nagu varemgi ütlesin, ei teadnud ma mõnda aega üldse, kas kõrvalalal ujun, aga lõpuks leidsime, et plusse on rohkem kui miinuseid. Kui oleksin distantsi täna ka kolm sekundit aeglasemalt ujunud, siis nii lihtsalt on. Tahtsin selle melu, ettevalmistuse ja protsessid läbi kogeda – olen väga rahul, et starti tulin,” lausus ta. 200 m liblikujumine on kavas teisipäeval.

Pühapäeval alustavad võistlusi kolm Eesti koondislast. 100 meetri rinnuliujumise valitsev Euroopa meister Eneli Jefimova stardib kell 12.39 algavas viiendas eelujumises. Kell 22.10 algavatesse poolfinaalidesse jõuavad 16 kiireimat.

Kell 13 tuleb Marseille’s veele purjelaudur Ingrid Puusta, kes võistleb IQ Foil klassis. Pühapäeval peetakse neli esimest sõitu. Kell 15.10 algab naiste mägirattasõit, kus hea esituse loodab teha Janika Lõiv.

Fotod: Karli Saul/EOK