OM-i 11. päev: Kelly Sildaru võitis pronksmedali, Ilves pääses esikümnesse!

15.02.2022
Tagasi
15.02.2022

Freestyle-suusataja Kelly Sildaru võitis Eestile Pekingi taliolümpiamängudelt esimese medali. Naiste pargisõidus tuli ta kolmandaks. Eesti koondis saavutas teisipäeval veel ühe esikümnekoha – kahevõistleja Kristjan Ilves lõpetas suure mäe võistluse üheksandana.

Viimati võitis Eesti taliolümpialt medali 12 aastat tagasi. Siis naasis Kristina Šmigun-Vähi Vancouverist naiste murdmaasuustamise 10 km klassikasõidu hõbedaga.

19-aastane Sildaru kogus pargisõidu finaalis esimese katse eest 82,06 punkti ja see jäigi tema parimaks. Teisel laskumisel tegi eestlanna keerulisemaid trikke, aga viimase hüppe maandumisel tuli suusk jalast ära ning ta pidi leppima 46,71 punktiga. Kolmandal katsel polnud kava päris puhas ja Sildaru sai 78,75 punkti.

Kuldmedali võitis šveitslanna Mathilde Gremaud 86,56 punktiga, hõbe läks Hiina esindajale Eileen Gu-le (86,23 punkti).

„Siia tulles ikka unistasin medalist, aga eelkõige tahtsin oma asja nautida. Nüüd on mul linnuke kirjas ja mingi asi jälle taskus. See on soe tunne,“ vahendas Sildaru sõnu Postimees.

Ta uskus, et kui teisel katsel poleks suusaklamber lahti tulnud, oleks punktisumma parem olnud. Iseasi, kas sellest oleks piisanud kuldmedaliks.

„Ma ei saa aru, miks klamber lahti tuli. Ma maandusin ideaalselt. Mingi periood, viis-kuus aastat tagasi, lõi mul ka selg ees maandudes suusa lahti. Ma ei tea, millest see oli. Tavaliselt ei juhtu seda nii tihti. Ma isegi ei mäleta, millal viimane kord enne olümpiat see juhtus. Ja nüüd kahe nädala jooksul kaks korda...,“ viitas Sildaru Big Airi hüpete kvalifikatsioonile, kus juhtus sama asi.

Miks ei tulnud aga viimane katse ideaalselt välja? „Viimasele sõidule minnes oli üsna rahulik olla, sest teadsin, et medal on kindel. Eks läksin endast maksimumi andma. Panin värskelt määritud suusapaari jalga, oli hoogu rohkem ja ma ei osanud suurema hooga arvestada,“ vastas ta.

Sildaru viimane ala olümpial on rennisõit. Kvalifikatsioon peetakse neljapäeval, finaal päev hiljem.

Kahevõistleja Kristjan Ilves, kes pidi väikese mäe võistluse karantiinihotellis viibimise tõttu vahele jätma, andis endast suure mäe jõuproovil kõik. Tasuks üheksas koht.

Hüppevoorus näitas ta 140 meetri pikkuse õhulennu ja 128,7 punktiga teist tulemust. Enne 10 km suusasõitu kaotas ta norralasele Jarl Magnus Riiberile 44 sekundiga.

Suusadistantsil ei suutnud Ilves medaliheitlusesse sekkuda, aga ta võttis pärast pikka treeningpausi olukorrast sisuliselt maksimumi. Olümpiavõitjaks tulnud norralasele Jörgen Graabakile kaotas Ilves 1.00,2.

Pingutus mõjus Ilvesele nii rängalt, et ta viidi kohe pärast võistlust olümpiakülla taastuma ja kommentaare ta anda ei jõudnud.

Iluuisutaja Eva-Lotta Kiibus sai naiste üksiksõidu lühikavas 59,55 punktiga 21. koha ja pääses neljapäeval sõidetavasse vabakavasse.

„Üldiselt jään ikka rahule, kui võtan arvesse kõike seda, mis teekonnal olümpiale üldse on olnud. Suutsin teha oma hooaja tulemuselt teise kava. Arvan, et see oli hea aeg ja koht, kus seda teha,“ rääkis 19-aastane Kiibus, kes on tänavu võidelnud jalavigastusega.

Eesti meeste laskesuusakoondis sai teatesõidus 15. koha. Võitnud Norrale jäädi alla 6.13,4. Eesti sõitis koosseisus Rene Zahkna, Kristo Siimer, Kalev Ermits ja Raido Ränkel.

Kolmapäeval näeb Eesti koondislasi võistlemas kolmel alal.

Kell 4.15 algavas mäesuusatamise meeste slaalomis teeb kaasa Tormis Laine. Kell 9.15 algavad murdmaasuusatamise sprinditeate poolfinaalid. Naiste seas esindavad Eestit Mariel Merlii Pulles ja Keidy Kaasiku, meestest tulevad rajale Henri Roos ja Martin Himma. Kell 9.45 peetavas laskesuusatamise naiste teatesõidus on Eesti järjestus Regina Oja, Tuuli Tomingas, Susan Külm ja Johanna Talihärm.