Täna tähistatakse ülemaailmset olümpiapäeva

23.06.2018
Tagasi
23.06.2018
23. juunil 1894 pandi alus nüüdisaegsele olümpialiikumisele. Sel kuupäeval tähistatakse rahvusvaheliselt olümpiapäeva.
23. juunil 1894 pandi alus nüüdisaegsele olümpialiikumisele, kui tosina riigi delegaadid hääletasid Pariisis ühehäälselt Pierre de Coubertin’i ettepaneku poolt taaselustada olümpiamängud.

Alates 1948. aastast tähistatakse 23. juunil ülemaailmselt olümpiapäeva.

Olümpiapäeva keskmes on kolm sammast: liigu, õpi, avasta.
  • Liigu - olümpiapäev julgustab inimesi aktiivne olema. Sobiva viisi kehaliseks aktiivsuseks leiab igaüks sõltumata vanusest ja võimetest.
  • Õpi  - olümpiapäev tutvustab spordi rolli ühiskonnas ja olümpiaväärtusi ning sellega laiendab inimeste silmaringi. See on hea võimalus mõelda sellele, kuidas sport panustab globaalsete sotsiaalsete väljakutsete lahendamisesse, näiteks hariduses, tervishoius, haiguste ennetusel, naisõiguste edendamisel, keskkonnakaitses, rahuedenduses ja kohalike kogukondade arendamisel. Ka vastutustundlikuks kodanikuks olemine on osa olümpismi filosoofiast.
  • Avasta - kõik on oodatud proovima uusi spordialasid ja aktiivseid tegevusi, millega nad varem kokku puutunud pole.
Spordil on jõud inimesi ühendada, sõltumata vanusest, soost, rahvusest, võimetest ja religioonist. Sport ühendab meid läbi meeskonnatöö, pühendumise, kaotuse ja võidu, läbi keha ja vaimu ühenduse. Olümpism suudab avaldada inimeste heaolule kestvat postiivset mõju. Olümpiaväärtused on mitte vaid tippsportlaste edu alustalaks, vaid läbi nende saame kõik püüelda parema iseenda poole. Mõned olulised märksõnad: eesmärkide seadmine, meelekindlus, aus mäng, areng, inspiratsioon, vastupidavus, liikumine, eeskujud, koostöö, kirg, lootus, sõprus, sallivus, vaprus, austus, eneseusk.

Olümpiapäeva puhul korraldatakse üle maailma erinevaid sündmusi - kuid mitte tingimata 23. juunil, vaid igas riigis sobival päeval. Eestis 23. septembril, kui toimub Kõrvemaa rattamaraton, millest on oodatud osa võtma igas vanuses ja igas vormis huvilised.

Täna on hea mõelda kõige selle peale, mida olümpiaväärtused ja meie olümpiasangarid oma eeskujuga õpetavad.