EOK kuulutas välja Aasta sportlased 2017

27.12.2017
Tagasi
27.12.2017
Eesti Olümpiakomitee auhinnagalal „Spordiaasta Tähed“ anti välja Kristjanid Aasta sportlastele ja treenerile ning eriauhinnad Aasta noorsportlasele, parasportlastele ning Eestimaa Spordihingele. 

Aasta meessportlane 2017 - rallisõitja Ott Tänak

Ott Tänak osales koos kaardilugeja Martin Järveojaga autoralli maailmameistrivõistluste sarjas, kus saavutas hooaja kokkuvõttes pilootide arvestuses 3. koha. Lisaks valiti Tänak rallifännide poolt ka WRC sarja aasta piloodiks ja krooniti M-Spordi meeskonna liikmena maailmameistriks. Hooaja kokkuvõttes teenis Tänuku juhitud ralliekipaaž punkte 11 MM-etapilt. Esikolmikusse jõudis Tänak seitsmel korral, võiduni jõudis neist kahel etapil. Lisaks teenis MM-etappidelt Tänak kaks teist, kolm kolmandat ning kaks neljandat kohta.

Tänaku jaoks on see esimene Kristjan, samuti on see üldse esimene kord, kui Eesti aasta meessportlaseks on valitud autosportlane. 

Aasta naissportlane 2017 - epeevehkleja Julia Beljajeva

Julia Beljajeva võitis individuaalse pronksmedali nii tänavustelt maailma- kui ka Euroopa meistrivõistlustelt ning Eesti naiskonna koosseisus sai MM-il kaela ajaloolise kulla. MK-etappidelt teenis ta kuus medalit – individuaalselt ühe kulla ja kaks pronksmedalit ning naiskondlikult pronksi ja kaks hõbedat. Kõik need saavutused tõstsid Beljajeva aasta lõpus maailma reitingus 1. positsioonile. 

Beljajevale on see juba teine kord teenida Aasta naissportlase tiitel – eelmisel korral võitis ta Kristjani 2013. aastal, kui oli tulnud epeevehklemises individuaalseks maailmameistriks. Samuti on ta juba kolmel korral teeninud epeenaiskonna koosseisus Aasta võistkonna auhinna – lisaks tänavusele ka aastatel 2014 ja 2013. 

Aasta võistkond 2017 - epeevehklemise naiskond Irina Embrich, Julia Beljajeva, Kristina Kuusk ja Erika Kirpu

Eesti epeenaiskond tegi ajaloo edukaima hooaja, saavutades maailmameistritiitli. Samuti võideti MK-etappidelt üks kuldmedal ja kaks hõbemedalit. Euroopa meistrivõistlustel teenis epeenaiskond 4. koha. 

Epeenaiskond on samas koosseisus võitnud Aasta võistkonna Kristjani varasemalt veel kahel aastal - 2014 ja 2013.

Aasta treener 2017 - Eesti võrkpallikoondise peatreener Gheorghe Creţu


Gheorghe Creţu juhendamisel jõudis Eesti meeste võrkpalli rahvuskoondis Maailma Liiga III grupi finaalturniiri võiduni. Euroopa meistrivõistlustel Poolas saavutati 13. koht. 

Creţu on läbi aegade kolmas välismaalane, kes Eesti aasta treeneri auhinna pälvib. 2004. aastal teenis Kristjani Jüri Jaansoni treener Igor Grinko ning 2007. ja 2008. aastal Gerd Kanteri treener Vesteinn Hafsteinsson.

Aasta noorsportlane 2017 – freestyle-suusataja Kelly Sildaru


Teist aastat järjest aasta noorsportlase tiitli pälvinud Kelly Sildaru teenis tänavu oma elu esimesel MK-etapil pargisõidus esikoha ja rennisõidus 2. koha. Samadel aladel krooniti ta ka 2017. aasta juunioride maailmameistriks. Teist aastat järjest võitis Sildaru Aspenis toimunud X-Mängudel pargisõidus kuldmedali, lisaks Big Air võistlusel hõbeda. Euroopa X-Mängudel Hafjellis tuli Sildaru Big Airis samuti teiseks.

Aasta parasportlased 2017 - kergejõustiklane Marja-Liisa Landar ja suusataja Hans Teearu


Marja-Liisa Landar võitis kurtide olümpiamängudel kõrgushüppes pronksmedali. Suusataja Hans Teearu teenis INAS MM/EM kaks kuldmedalit 10km klassika ja 1km vabatehnika sprindis. Mõlemad sportlased pälvisid tiitli esimest korda.

Eestimaa Spordihing 2017 - Arno Sillat

Arno Sillat alustas Eesti Mootorispordi Muuseumi rajamist kümmekond aastat tagasi, MOMU avas uksed tänavu suvel.

Mootorispordi muuseumi avamiseks ostis ja renoveeris Sillat 1923. aastal ehitatud Ellamaa elektrijaama, mis asub Haapsalu maantee ääres Turbas. 6000-ruutmeetrisesse muuseumisse on Sillat kogunud ligi veerandtuhat põneva looga autot ja mootorratast, mis annavad ülevaate Eesti ja lähiriikide motospordi ajaloost. Esindatud on võidusõidumasinad motospordi kõikidest harudest - autospordist, autokrossist, rallikrossist, ringrajast, orienteerumisest, veemotost. Nende seas on arvukalt haruldusi, näiteks Vormel Estonia mudelid. Lisaks on näitusel hulgaliselt kiivreid, varustust ja karikaid. 

„Spordiaasta Tähed 2017“ auhinnagalat korraldab Eesti Olümpiakomitee ning toetavad Eesti Meedia, Sportland ja Eesti Kultuurkapital.

Fotode autor: Raigo Pajula / EOK. Rohkem pilte leiate EOK Facebooki lehelt "Olen Olümpiafänn".