Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum säras muuseumiauhindade jagamisel

22.01.2018
Tagasi
22.01.2018
20. jaanuaril jagati tunnustust muuseumidele, kes on oma valdkonnas silma paistnud värskete ideede ja eeskuju andvate algatustega. Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum sai oma ajaloo esimese auhinna, seda muuseumihariduse edendaja kategoorias enda uute interaktiivsete haridusprogrammide eest.

Spordimuuseum oli enne 2017. aastat muuseumirotile kokku nomineeritud ühe korra, käesoleval aastal märgiti muuseum ära korraga neljas kategoorias - nomineeritud olid muuseumi viimaste aastate arengud, uudsed interaktiivsed haridusprogrammid, 2017. aasta alguses toimunud jalgpallikonverents ja muuseumi kogude senisest suurem avaldamine Eesti juhtivas spordiajakirjas "Sport".

Võidu tõi projekt, mille puhul on tegu Eestis ainulaadse haridusprogrammiga, mis on valminud tippsportlaste, noorte haridusedendajate, noorte kodanikuühenduse ja muuseumi ühistööna. Pilootprojektis osalesid Tartu Tammeka jalgpalliklubi ja Tartu ülikooli korvpallimeeskond, kelle abil valmisid õppevideod füüsika ja matemaatika kohta eesmärgiga pakkuda noortele huvitavamaid õppimisviise väljaspool kooli- ja klassikeskkonda.

Eesti Kunstimuuseumis toimunud pidulikul auhinnagalal kiitis spordimuuseumi erakordset edu oma kõnes ka kultuuriminister Indrek Saar: " Eriti tore on vastu algavaid olümpiamänge tõdeda, et juubeliaastaks on spordimuuseum ajanud end täiesti fantastilisse tippvormi, olles esindatud neljas nominatsioonis," rääkis Saar.

Projekti eestvedaja Toomas Koitmäe sõnul tähistab tunnustus kaasamise ja koostöö võitu. "Uutmoodi koolitundide näol on tegemist täielikult noortelt noortele loodud lahendusega - videotes löövad kaasa noored pallurid Tartu Tammeka jalgpalliklubist ja Tartu Ülikooli korvpallimeeskonnast, kogu õppeprogrammide sisu on loonud noored haridusedendajad Britt ja Kristjan Kalam, ja programmi visuaalse poole eest on vastutanud VLND kogukonna noored kodanikuaktivistid," rääkis Koitmäe. Lisaks reaalselt protsessi käe külge pannud noortele aitas pilootprojekti sünnile kaasa ka külastajate antud tagasiside. "Signaal, et kooligrupid soovivad midagi uudset proovida, on juba mõnda aega ringi liikunud, meie asi oli see kinni püüda ja selles Eesti muuseumihariduse innovatsioon vormida."

Muuseumi juhi Siim Randoja sõnul näitavad suured tunnustused, et muuseum on valinud õige, tulevikku vaatava kursi.
„Meile on see eelkõige märk sellest, et muuseumis tehtavad uuendused ja arendused on leidnud tee rahva südamesse ja väärivad ka muuseumimaastiku heakskiitu,“ sõnas Siim Randoja. "Eriti hea meel on selle üle, et leidsime ära märkimist nii kogude, muuseumihariduse, teaduse kui ka arenduse kategooriates, mis näitab eelkõige seda, et uuenenud spordimuuseum on muuseumimaastikul innovatiivsete lahendustega laiapõhjaliselt kanda kinnitanud."

Projekti teostasid Toomas Koitmäe, Siim Randoja ja Luize-Ingrid Klimova.

Muuseumide aastakonverents on muuseumivaldkonna tippsündmus, mis annab ülevaate Eesti muuseumide näituste ja teiste algatuste hetkesuundadest. Juba üle kümne aasta jagavad kultuuriministeeriumi muuseuminõukogu ja Eesti Muuseumiühing muuseumide aastaauhindu valdkonna silmapaistvamatele projektidele. Auhindu jagatakse kümnes kategoorias, mis katavad muuseumide põhitegevused koguhoidmisest ja -arendamisest publikutöö ja muuseumiturunduseni.

Eesti muuseumide aastaauhindade konkursi eesmärk on tunnustada parimaid muuseumispetsialiste ning tuua avalikkuse jaoks rohkem esile muuseumitöö erinevaid tahke. Pidulikule õhtusele üritusele eelnes samal päeval toimuv Eesti muuseumide aastakonverents, kus kõik nominendid esitlesid oma projekte.