Urmas Sõõrumaa: EOK eesmärk on viimase võimaluseni seista enda sportlaste eest

01.02.2023
Tagasi
01.02.2023

Rahvusvaheline Olümpiakomitee on jõudnud pärast kõnelusi liikmesriikide ja rahvusvaheliste alaliitudega seisukohale, et Venemaa ja Valgevene sportlased tuleks lubada kindlate tingimuste täitmisel tagasi rahvusvahelisele areenile. Eesti Olümpiakomitee hinnangul on ROKi seisukoht lubada Venemaa ja Valgevene sportlasi taas rahvusvahelistele võistlustele ennatlik.

 


Kuna enamus kõnelustel osalenuid leidis, et rahvusvaheline olümpiakomitee peab pühenduma olümpialiikumise ühendavale missioonile ja ühtegi sportlast pole õigus diskrimineerida rahvusest lähtuvalt, siis rahvusvahelise spordieluga liitumiseks eeldab ROK kahe tingimuse täitmist - on vaja järgida olümpiahartat ehk ei tohi näidata poolehoidu Venemaa sõjategevusele ning peab kinni pidama Rahvusvahelise Dopinguagentuuri WADA koodeksist.

EOK presidendi Urmas Sõõrumaa sõnul on Baltimaad, Poola ja Skandinaavia riigid ainsana väljendanud korduvalt, et venelaste ja valgevenelaste lubamiseks olümpiale peab lõppema sõjategevus Ukrainas. Teised ROKi liikmed on sõjast väga kaugel.

„Nad saavad sõjast umbes samamoodi aru nagu meie mõned aastad tagasi Süüriast – midagi seal toimub, inimesed hukuvad, keegi pommitab kuskil, aga pisarat väga silma ei toonud enamusel. Selline diskussioon on seal käinud kogu aeg,“ rääkis Sõõrumaa ETV saates „Esimene stuudio“.

Sõõrumaa sõnul ei saa Venemaa toetamise küsimuses vaadata vaid viimast aastat, vaid pikemat pilti, millal režiimi on toetatud. Pariisi olümpiale pääsemiseks peavad ka Vene sportlased läbima alaliitude korraldatavad kvalifikatsioonivõistlused. „Neid alaliite, mis sülitavad rahvusvahelise arvamuse peale, on ainult mõned, mis on täielikult Vene rahaga kinni makstud. ROK-i ütlemine on teatud arvamus, aga olümpiale pääsemine on hoopis teine tee, seal on võtmeroll rahvusvaheliste alaliitude käes," ütles Sõõrumaa.

ROK seab võistlusareenile naasta soovivatele Venemaa ja Valgevene sportlastele kaks peamist tingimust; esiteks saaksid loa vaid sportlased, kes austavad olümpiahartat ehk ei ole näidanud üles poolehoidu Venemaa sõjategevusele ning teiseks, kõik sportlased peavad kinni pidama Rahvusvahelise Dopinguagentuuri WADA koodeksist.

„Putin kasutab Vene sportlaste olümpiale pääsemist igal juhul enda propagandaks, ka siis kui sportlased ei astu üles oma riigi lipu all ning oodata on provokatsioone. Ärme unusta, et peaaegu enamus Vene sportlastest, kes pjedestaalile pääsevad, on armeesportlased ja saavad võidu puhul tärni juurde. See on absurdne olukord. Pigem nad jäävad mõned ise sinna tulemata. Dopingukontrolli osas on seal küsitavusi nii palju, et ma ei usu väga, et Venemaa ja Valgevene sportlased saavad sinna. Siis nendest olümpiamängudest ei tule selliseid olümpiamänge, mida vajavad nii Prantsusmaa, ROK kui ka Euroopa,“ märkis Sõõrumaa.

Kuigi mõned riigid, sealhulgas Läti on rääkinud, on Eesti seisukoht olnud, et boikott on viimane võimalus, sest sellega karistatakse sportlasi. „EOK eesmärk on viimase võimaluseni seista enda sportlaste eest. Boikotid ei ole tegelikult kuhugi viinud. Kui mingi osa maailmast ei lähe ja boikott reaalset jõudu omab, ega siis meiegi lähe sinna nina toppima. Aga nagu ma ütlen, me teeme kõik selleks, et meie sportlased ei peaks kannatama," ütles ta.

Allikas: ETV "Esimene stuudio", Andres Kuuse intervjuu Urmas Sõõrumaaga