“Eesti spordile panustatakse ülemaailmselt üle miljardi euro aastas. Selle raha tõttu on spordivõistlustega manipuleerimine ja pettused saanud sisse suurema hoo kui kunagi varem,” selgitas Toobal ja juhtis tähelepanu, et peaksime ühiskonnana kokkuleppemängude vastu jõulisemalt võitlema. “Petmisega võib teenida küll kõvasti pappi, aga kaotada midagi palju olulisemat – reputatsiooni, karjääri, tahte ja halvemal juhul ka vabaduse,” rõhutas ta sportlastele südamele pannes.
EADSE juhatuse liige Henn Vallimäe tunnistas, et spordivõistlustega manipuleerimine on tõesti üks suurimaid ohte tänapäeva spordi juures. “Meediapildist on enim domineerima jäänud teemad seoses dopinguga, kuid spordivõistluste tulemuste manipuleerimisega tegeletakse kohati rohkemgi. Manipuleerimine varjutab sportlikke põhiväärtusi nagu usaldusväärsus, ausus ja austus,” ütles Vallimäe ja selgitas, et selliste väärtuste ohtu seadmine ei tule lõpuks kellelegi kasuks.
EADSE juhataja tõi välja, et kokkuleppemängude vastu võitlemise juures on oluline tagada kõigi valdkonnaga seotud osapoolte koostöö, pidades eelkõige silmas ametiasutusi, õiguskaitseorganeid, hasartmängude reguleerijaid, spordiliikumisi ning kihlvedude korraldajaid. ”Ainult ühiselt märgates ja tegutsedes saame osa spordi tõelisest ilust ja võlust - ausast mängust ja sporditulemuse ettearvamatusest. See teebki spordist ainulaadse spordi,” ütles ta.
Toobal kutsus võitluskaaslasi üles mitte panustama oma spordialale raha, vaid pühendumust ja visadust. “Ärme jaga siseinfot väljapoole, ja nagu ikka, anname endast alati parima,“ toonitas ta spordivõistlustega manipuleerimise vastases üleskutses.
EADSE ootab Spordivalvuri keskkonna kaudu teateid nii spordivõistlustega manipuleerimisest, dopingujuhtumitest, väärkohtlemisest, aga ka spordivõistluste ohutusega seonduvatest probleemidest. Kõikide vihjete sisu käsitletakse konfidentsiaalselt.
Kuhu pöörduda, kui märkad midagi kahtlast?
- EADSE Spordivalvuri teavituskeskkond spordivalvur.eadse.ee;
- Remo Perli, EADSE juhtivuurija, remo.perli@eadse.ee;
- Kalle Roos, EADSE spordivõistlustega manipuleerimise ennetustegevuse koordinaator, kalle.roos@eadse.ee;
- Ilona Kivisik, EADSE sporditurvalisuse koordinaator (väärkohtlemine), ilona.kivisik@eadse.ee.
Alates 2014. aastast tähistatakse Euroopas igal aastal 15. aprillil ausa spordi päeva (EU Sports Integrity Day), millega avaldatakse toetust kokkuleppemängude vastasele võitlusele.
Eesti Antidopingu ja Spordieetika Sihtasutuse eesmärk on edendada Eestis diskrimineerimis vaba, eetilist ning ausat sporti. Sihtasutus koostab reegleid ja juhiseid, tõstes spordis osalejate teadlikkust läbi koolituste ja nõustamise ning teostades kontrolli ja järelevalvet. Organisatsiooni tegevus on suunatud sportlastele, spordi tugipersonalile ja spordiorganisatsioonidele.