Madis Mihkels võitis olümpiafestivalil grupisõidus oma teise kulla

25.07.2019
Tagasi
25.07.2019
Jalgrattur Madis Mihkels võitis Euroopa noorte olümpiafestivalil grupisõidu, lisades kahe päeva eest teenitud temposõidu kuldmedalile veel teisegi. Eesti koondise võidetud medalite arv tõusis sellega neljale – kaks kulda ja kaks pronksi, neist kolm rattaspordis ja üks judos.

Edukalt esinesid ka teised Eesti noorsportlased, kohti esikümnes saavutasid neljapäeval veel kuus sportlast – 4. koha võitis kergejõustikus seitsmevõistluses Pippi Lotta Enok, 8. koha teenisid Marit Kutman 200m jooksus ja Kelly Heinpõld vasaraheites ning 9. koha said judos Darja Mihhailova  ning ujumises Laura-Liis Valdmaa ja Demid Solodov.

Jalgratas

Poiste grupistardi võitjaks krooniti eestlane Madis Mihkels, kes kaks päeva varem võitis olümpiafestivalil ka temposõidu. Kolmest ringist koosnenud 75-kilomeetrisel distantsil jõudis Mihkels finišisse kuuepealises grupis ühise ajaga 1:49.24 ning rebis end esimesena üle finišijoone.

Madis Mihkels: “Esimesel ringil püüdis grupp koos sõita, kuid sõit oli närviline ja kukkumisoht suur. Tõusul hakati vajutama ning siis saime kolmekesi väikese vahe sisse, aga see tõmmati kokku tagasi ja pärast seda oli sõit grupis rahulikum. Terve sõidu vältel üritasin minekutega kaasa minna. Viimasel ringil läksid viis poissi ees minema ja ma ei saanud kaasa, kuid inglane näitas, et me läheks kahekesi koos jooksikutele järgi. Püüdsimegi kinni need viis ja siis tulime koos lõpuni. Viimane kilomeeter oli passimine, keegi ei tahtnud tööd teha. Vahetult finiši eel olin alguses natuke halval positsioonil – grupi ees kohe teine, aga siis veeresid neli poissi minust mööda ning sain enne lõppu tuulest välja tulla ja oma finišit alustada. Panin finišit täiega. Itaallane oli põhikonkurent ja korraks isegi vaatasin, et ei tule välja, aga ta kuidagi vajus ära,“ kirjeldas Mihkels.

Itaallane Dario Igor Belletta sai kaela hõbemedali, pronks läks slovakile Martin Svrcekile. Frank Aron Ragilo teenis 13. koha (+1.56) ning Lauri Tamm lõpetas 42. kohal (+2.01). Grupisõidus startis 91 ratturit, finishisse jõudis neist 82.

Sellega on Eesti noored ratturid võitnud tänavuselt Euroopa noorte olümpiafestivalilt koguni kolm medalit – Madis Mihkels kaks kulda ning Laura Lizette Sander temposõidu pronksi.

Madis Mihkels tunnistas, et väga ei uskunud oma tänasesse võiduvõimalusse. „Tundus suhteliselt võimatu saada järjest kaks kuldmedalit. Konkurents on tihe, igast Euroopa riigist kolm parimat kohal ja grupisõidus on vaja rohkem õnne kui temposõidus. Kui finišijoone ületasin, sain aru, et ma võitsin, aga see tundus ulme!“

Euroopa noorte olümpiafestivalidelt on ratturitest varasemalt võitnud medali nüüd profiridades sõitev Tanel Kangert, kes teenis 2003. aastal temposõidus pronksi. Eelmisel olümpiafestivalil kahe aasta eest sai samas distsipliinis pronksmedali kaela Gleb Karpenko. Madis Mihkels on nüüd kahekordne kuldmedalist - temposõidus ning grupisõidus samuti. “Väga äge tunne on, et ükski Eesti rattur pole sellist saavutust kunagi enne teinud,“ avaldas Mihkels.

Läbi aastate on eestlastest kaks kuldmedalit suutnud Euroopa noorte olümpiafestivalidelt seni võita vaid kergejõustiklane Kaire Leibak, kellele kuulusid 2005. aastal kullad nii kaugus- kui ka kolmikhüppes.

Ka tüdrukute grupisõidus võidutses 50-kilomeetrisel distantsil sama sportlane kes temposõiduski - britt Zoe Backstedt. Elina Tasane ja olümpiafestivali temposõidu pronksmedalist Laura Lizette Sander olid kogu sõidu vältel aktiivsed ja esikümne hulgas. Viimasel ringil Sander ründas ja sõitis koos Itaalia ratturiga eest ära, kuid 50m enne lõppu sõitis grupp, kuhu kuulus ka Elina Tasane, neist mööda. Nii sai Tasane 19. ja Sander 22. koha (mõlemad +3.27). Elisabeth Ebrast tabas ebaõnn, kui grupis kukkunud sportlase ratas lendas tema pidurisse – kuigi väliselt probleemi näha polnud, läks Ebrase piduri üks pool paigast ära ning käis vastu. See aga ei võimaldanud korralikult tempot arendada ega tõuse hooga võtta. Ebras läbis siiski distantsi ning sai kirja 56. koha (+9.25).

Kergejõustik

Mitmevõistleja Pippi Lotta Enok püstitas seitsmevõistluses uue isikliku rekordi 5488 punkti, mis tagas olümpiafestivali 4. koha. Senise rekordi parandusele 279 punkti võrra tõid uued isiklikud tippmargid mitmevõistluse sees kõigil aladel peale kuulitõuke, samuti püstitas Enok uued absoluutsed isiklikud rekordid 100m tõkkejooksus (14,23), ja 200 m jooksus (25,61). Enoki treener Liivi Eerik: „See oli võidetud neljas koht, mitte kaotatud kolmas. Vaatamata rasketele oludele – eriti kuumus ja keerutav tuul – võistles Pippi targalt ja võitluslikult nagu oleks juba kogemustega sportlane.“

Marit Kutman sai 200 m jooksu finaalis ajaga 25,15 8. koha, Kelly Heinpõld sai vasaraheite lõppvõistlusel 59.56ga samuti 8. koha. Kristian Otlot pääses 800 m eeljooksust edasi finaali ajaga 1.55,48. Odaviske eelvõistlusel sai Katre Marit Liiv tulemusega 41.44 14. koha, kuulitõuke kvalifikatsioonis teenis Rasmus Roosleht 16.04ga 18. koha. 100 m tõkkejooksu eeljooksu lõpetas Triine-Marie Land ajaga 14,41, mis andis 15. koha. Kõrgushüppes teenis Sofie Marlene Haug tulemusega 1.68 17. koha.

Judo

52kg kaalukategoorias alistas Darja Mihhailova avaringis tšehhi Marketa Prusenovska, kuid teises ringis tuli tal tunnistada Hispaania judoka Ariane Soler Toro paremust – hispaanlane võitis hiljem hõbemedali. Mihhailova võitles edasi lohutusringis, kus vastu tuli sloveenlane Lana Grecorcic – esmalt läks Mihhailova wasariga juhtima, kuid siis eksis, kukkus ja kaotas. Eesti judoka teekond olümpiafestivalil sai sellega läbi, aga välja sai teenitud 9. koht.

66 kg kaalukategoorias võistelnud Randel Päästel viskas avaringis vastase, Kosovo sportlase Festim Beqirile wasarile, aga vastane tegi sama. Matš läks lisaajale, kus esimese 14 sekundiga pani vastane end maksma.

Ujumine

Ujumise poolfinaalidesse pääsesid täna viis Eesti ujujat, neist kaks jäid esimesena finaali ukse taha ning saavutasid 9. koha. Laura-Liis Valdmaa saavutas 100 m seliliujumise poolfinaalis 9. koha ajaga 1.04,33. Finaali oleks pääsenud ajaga 1.04,14. 50 m vabaltujumise poolfinaalis jäi Demid Solodov uue isikliku rekordiga 23,73 jagama 9. kohta. Finaali oleks pääsenud ajaga 23,66. Christopher Palvadre lõpetas 100 m rinnuliujumise poolfinaali 16ndana ajaga 1.06,77. 100 m liblikujumise poolfinaali lõpetas Alan Gritsõk 16ndana ajaga 58,00. Erik Lihhats lõpetas 200 m vabaltujumise poolfinaali 16ndana ajaga 1.58,56.

Reedel on Eesti koondislastest Bakuus võistlustules judokad, kergejõustiklased ja ujuja.

Eesti koondise info leiab EOK kodulehelt https://eok.ee/bakuu-2019, võistluste ametlik koduleht on https://eyofbaku2019.com. Põnevat sisu leiab olümpiafestivali ajal ka EOK Facebookist www.facebook.com/Olympiafann ja Instagramist www.instagram.com/olympiafann

21.-27. juulini Bakuus Aserbaidžaanis toimuval suvisel Euroopa noorte olümpiafestivalil osaleb 44 Eesti sportlast kuuel alal: kergejõustik, jalgrattasõit, judo, maadlus, tennis ja ujumine. Sportlasi saadab 25-liikmeline taustajõudude tiim, koondist riietavad Nike ja Monton. Olümpiafestivalil tegutseb maadluskohtunikuna Hergo Andruse.

Noorte olümpiafestivali eesmärk on propageerida sporti ja olümpiaväärtusi, inspireerida noori spordiga tegelema ning edendada ausat mängu ja sallivust. 2019. aasta suvise Euroopa noorte olümpiafestivali programmis on kümme spordiala ja kokku jagatakse välja 298 medalikomplekti. Iga kahe aasta tagant korraldataval noorte olümpiafestivalil saavad osaleda sportlased vanuses 14-18 aastat, erinevatel aladel kehtivad erinevad vanusepiirangud. Festivalile osaleb ligi 3600 sportlast-treenerit 48 riigist.