Õnnitleme! Raamat "Eesti spordi lugu" võitis Muuseumiroti auhinna kui "Parim teadustrükis 2018"

25.01.2019
Tagasi
25.01.2019
Kultuuriministeeriumi juures tegutsev Muuseuminõukogu tunnistas 2018.
aasta parimaks teadustrükiseks Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumi raamatu "Eesti spordi lugu".
Fotol: raamatu "Eesti spordi lugu" üks autor Kalle Voolaid (vasakul), muuseumi juht Siim Randoja (keskel) ning raamatu teine autor Kaarel Antons (paremal), kõige ees Muuseumirott

"Parim Teadustrükis 2018" on Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumi raamat „Eesti spordi lugu“
.
Autorid: Kalle Voolaid ja Kaarel Antons
Kujundaja-küljendaja: Kalle Müller (MOMO)
Keeletoimetaja: Anu Jõesaar
Konsultant: Dr. Olaf Mertelsmann, TÜ ajaloo ja arheoloogia instituut, uusima aja dotsent
Statistiliste lisade koostaja: Rait Männik
Retsensent-toimetajad: Kristi Kirsberg, Enn Mainla, Rait Männik, Aare Oja, Siim Randoja, Marko Siil

Täielikult Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumi spordiajaloolaste koostatud teos on objektiivne terviklik käsitlus Eesti spordiajaloost, millesarnast varasemalt elulooraamatute, spordiorganisatsioonide ajalugude ja mitmete kommertsteoste kõrval seni ei eksisteerinud.

Hulga seniavaldamata fotomaterjali ja mitmete põnevate tausta avavate lisadega täiendatud teos pakub lugemist nii sügavamatele spordihuvilistele kui kõigile neile, kes soovivad alusteadmisi Eesti spordiajaloost.

Raamatut on võimalik soodushinnaga osta siit.

„Raamatu koostamise mõtteks oli Eesti sportliku tegevuse, spordiloo kujunemise ja seda mõjutanud isikute ja sündmuste süstematiseeritud talletamine. Esmajoones kuna erinevalt paljudest teistest kultuurivaldkondadest puudus Eesti spordil seni oma terviklik ajalooraamat,“ rääkis raamatu autor Kalle Voolaid. „Väga tore, et meie teos on saanud tähelepanu ja äramärkimise kultuuri, ka spordikultuuri järjepidevuse hoidmisel ja säilitamisel,“ lisas Voolaid.

Tegemist on ühe märgilisima raamatuprojektiga spordivaldkonnas läbi aegade. Raamatu ilmumine Eesti 100. sünnipäeva aastal, Eesti Olümpiakomitee 95. sünnipäeva aastal ja Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumi 55. sünnipäeva aastal lisab teose väljaandmisele sümboolset kaalu.

Trofeena sai muuseum endale skulptor Tiiu Kirsipuu pisikese Muuseumiroti kuju. See on Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumile juba teine - eelmisel korral teeniti auhind "Aasta muuseumihariduse edendaja 2017 interaktiivsete õppematerjalide "Kõik liikuma!" eest. Samuti teenis Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum 2018 detsembris oma töö eest Rahvusvahelise Olümpiakomitee auhinna "Olympism in Action".

Eriauhinna pälvis Eestimaa Spordihing 2017 - MOMU Mootorispordi muuseumi eestvedaja Arno Sillat. Motospordi muuseum asub endises Ellamaa elektrijaamas, mis on mäletis. Muuseumi rajamise käigus on seda hästi säilitatud ja esile toodud. Väärtuslikele muuseumikogule on loodud eeskujulikud säilitustingimused.

Muuseumide aastaauhindade konkursile "Muuseumirott 2018" esitati 113 ettepanekut, mille seast Kultuuriministeeriumi juures tegutseva muuseuminõukogu teemakomisjonid valisid välja 27 nominenti 14 muuseumist. Konkurents oli kõige tihedam näituste, hariduse ja trükiste kategooriates.