Robert Rooba Olümpiaraadios: naudin kapteni rolliga kaasnevat pinget ja vastutust

26.04.2023
Tagasi
26.04.2023
Eesti meeste jäähokikoondis on alustanud kodust MM-turniiri kahe võiduga, kui pühapäeval alistati karistusvisetega 2:1 Serbia ja esmaspäeval 4:2 Holland. Meeskonna kapten Robert Rooba rääkis Kuku raadio pühapäevases saates "Olümpiaraadio" pikemalt kapteni rolliga kaasnevast.

Rooba ei ole nimelt kapten ainult Eesti koondises, vaid ka Soome kõrgliigaklubis Jyväskylä JYP. "Soome jäähokikultuuris eeldatakse kaptenilt eeskuju näitamist nii väljakul kui ka väljaspool väljakut. Armutu klubi logo ja meeskonna nimel mängimist. Eeskuju on Soomes tähtsaim asi, kaptenina pean meeskonda juhtima eeskuju kaudu," räägib Rooba.

C-tähe rinnal kandmine on ründaja kinnitusel uhke värk. "See on harukordne juhus, kui kapteni roll Soome kõrgliigas välismaalasele usaldatakse. Loomulikult on see tohutult suur asi minu enda jaoks, aga arvan, et ka Eesti jäähoki jaoks."

Samas tähendab professionaalse jäähokimeeskonna kapteniks olemine, et töökohustusi on oluliselt rohkem kui nii-öelda reamängijal. "Hakkasin mõtlema, kellega ma lõppenud hooajal rohkem juttu ajasin, kas oma isaga või JYP-i peatreeneriga? Kapteni roll on olla sillaks treeneri ja meeskonna vahel. Vahepeal olen jällegi švamm, mis kogu jama endasse sisse imab ja siis pehmema poole mängijatele pudistab."

Rooba kinnitab, et švammiks olemine töötab ka vastupidi ehk tema ja abikaptenite töö on viia ka meeskonna signaale treeneriteni. Kokkuvõttes nõuab kaptenitöö päris palju energiat. "Vaimse poole pealt oli lõppenud hooaeg minu karjääri üks keerulisemaid. Pidin oma peas protsessima uusi asju ja toime tulema olukordadega, kus ma varem polnud olnud. Ma ei pidanud toime tulema ainult enda, vaid ka teiste mängijate emotsioonidega. Väga huvitav, aga samas väga raske ja väsitav hooaeg.

Ent olen igati õnnelik selle võimaluse üle. Ma nautisin seda pinget ja vastutust, mis kapteni rolliga kaasneb. Mu enda ambitsioon sportlasena on alati olnud meeskonnas sellist rolli kanda. Nüüd, kui olen selle võimaluse saanud, tahan seal võimalikult kiiresti areneda. Tahan kasvatada endast maailma tipptasemel kapteni ja juhtmängija."

Kaptenitööga kohanemine mõjutas väga selgelt ka Rooba suutlikkust jäähokiväljakul. Hooaja esimese 20 mänguga kogunes tema arvele ainult kaks resultatiivsuspunkti, aga tagumise 40-ga lisandus 21. "Hooaja alguses oli mul raskusi, et prioriteedid paika panna ja leida õige viis asjade tegemiseks. Aga loksus üpris kiiresti paika ja kokkuvõttes tegin individuaalselt hea hooaja.

Peatreener Jukka Rautakorpi ütles mulle pärast hooaega, et tema senistel kaptenitel on rolli sisseelamiseks kulunud 20-60 mängu. Seega ta arvestas, et halvimal juhul läheb mul terve hooaeg individuaalses plaanis aia taha. Teostus aga see parem stsenaarium ja treener nimetas seda suureks õnnestumiseks. Need kohanemisraskused on tema sõnul inimlikud ja loomulikud, sest roll ja vastutus on suured," rääkis Rooba.

"Olümpiaraadio" saates tuli Roobaga juttu ka Eesti jäähoki perspektiivist ja peamistest kitsaskohtadest. Saate teine külaline oli Eesti Olümpiakomitee spordidirektor Martti Raju, kes tutvustas Pariisi olümpiamängudele kvalifitseerumisega seotud temaatikat. "Olümpiaraadio" on Kuku raadio eetris igal pühapäeval kell 15, saatejuht on Ott Järvela.