Selgusid „Spordisõber 2023“ laureaadid

10.02.2023
Tagasi
10.02.2023

Kultuuriministeerium ja EOK kuulutasid pidulikul tänuüritusel välja „Spordisõber 2023“ aunimetuse pälvinud ettevõtted ja eraisikud: Alexela, Capital Mill, CF&S ESTONIA, Jetoil, E-Piim, Rimi Eesti, Lõunakeskus, Anders Anderson, Jüri Käo, Mart Lajal.


Tänuauhinnad – kunstnik Kalli Seina klaasskulptuuri – andsid ühiselt üle Eesti Vabariigi kultuuriminister Piret Hartman ja Eesti Olümpiakomitee president Urmas Sõõrumaa.  

Kultuuriminister Piret Hartman tunnustas kõiki ettevõtteid ja inimesi, kes on panustanud Eesti sportlastesse ja sportlikku Eestisse. „Mul on hea meel liikumisaasta alguses tänada kõiki spordisõpru, kellest osad on juba aastaid toetanud Eesti spordiedu, olulisi spordisündmusi ning liikumisharrastuse edendamist. Erasektori ja ettevõtete toetus spordivaldkonda on väga kaalukas,“ rääkis minister.

 EOK president Urmas Sõõrumaa sõnul on toetajad sportlaste oluline tugijõud.

„Käivitasime selle ürituse juba neli aastat tagasi nende inimeste ja toetajate nimel, kes võib-olla ei soovigi olla iga päev pildis, kuid neil on oluline roll meie spordielu edasiviimisel. Tagasiside toetajale on pigem emotsionaalne, aga see-eest väärtuslik,“ ütles Sõõrumaa.

Spordisõbra laureaat Mart Lajal tunnistas, et tiitli pälvimine oli talle meeldiv üllatus. „Olen küll mitmekümneid aastaid toetanud motosporti, kuid viimased kümme olen pühendanud ennast tennisele. Ja sealt on oodata! Märgake noori ja hakake neid juba toetama siis kui nad on alles juuniorid või noored,“ sõnas Lajal.

"Spordisõber 2023" laureaadid on:

  • Alexela (esitaja Eesti Korvpalliliit)
Alexela on andnud jõudu mitmetele spordiorganisatsioonidele üle Eesti, teiste seas Eesti Korvpalliliidule, Eesti Ratsaliidule, Eesti Laskesuusatamise Föderatsioonile, Eesti Tenniseliidule ja Anett Kontaveidile, vehklemise olümpiavõitja Katrina Lehisele.

  • Capital Mill (esitaja Eesti Maadlusliit)
Capital Mill on toetanud Eesti maadlust juba pea kaheksa aastat ning olnud Eesti Maadlusliidule toeks nii headel kui halbadel aegadel.

  • CF&S ESTONIA (esitaja Eesti Suusaliidu kahevõistluse alarühm)
CF&S on kahevõistlust toetanud alates 2013. aastast, kui Kristjan Ilves saavutas juunioride maailmameistrivõistlustel esimese medali. Lisaks on CF&S toetanud läbi aastate Suusasemusid, Pelotoni jalgrattaklubi ning noori naiskäsipallureid.

  • Jetoil (esitaja Eesti Jalgratturite Liit)
Jetoil on alates 2015. aastast Eesti Jalgratturite Liidu spordiprojektide pikaajaline toetaja. Lisaks rattaspordile aitab Jetoil kaasa mitmete teiste spordialade edendamisele, panustades suusaspordi, laskesuusatamise, triatloni, orienteerumise ja discgolfi erinevatesse projektidesse ning toetab Estoloppeti maratonisarja korraldamist.

  • E-Piim (esitaja Järvamaa Spordiliit)
Üks Eesti suuremaid juustu- ja võitootjaid E-Piim on Järvamaal toetanud sporti ja spordivõistluseid juba aastaid. E-Piima nime kannab ka Paide Spordikeskus.

  • Rimi Eesti (esitajad Eesti Jalgpalli Liit, Tallinna Kultuuri- ja Spordiamet)
Rimi Eesti on liikumisharrastust, tervislikke eluviise ja jätkusuutlikkust väärtustav ettevõte. Rimi on alates 2013. aastast toetanud noori jalgpallureid ning Rimi toetusel toimunud jalgpallitegevustest on osa saanud kümned tuhanded noored.

  • Lõunakeskus (esitajad Tartu Spordiliit, Tartumaa Spordiliit)
Lõuna-Eesti suurim kaubanduskeskus tuleb kergesti ideedega kaasa ning on Tartumaa spordielule väga suureks abiks, toetades Tartu Maratoni üritusi, iluuisutamist, noorte võrkpalli, rattaklubi Cycling Tartu ning rahvusvahelist iluvõimlemisvõistlust Miss Valentine.

  • Anders Anderson (esitaja MTÜ Eesti Golfi Liit)
Anders Andersoni veetav golfisõprade klubi on aastaid korraldanud golfivõistlust, mille annetusi kasutatakse noorte golfi hüvanguks. Lisaks on Anders Anderson koos Raul Kirjaneniga (Spordisõber 2022) toetanud Graanul Investi kaudu mitmeid spordialasid (võrkpall, jalgratas, suusatamine, autosport jpm) väga suurte summadega.

  • Jüri Käo (esitaja Robi Racing MTÜ)
Jüri Käo on aastaid olnud erinevate spordialade ja sportlaste toetaja. Tema suure panuse toel tõi rallisõitja Robert Virves Eestisse ajaloolise juunioride maailmameistritiitli.

  • Mart Lajal (esitaja Eesti Mootorrattaspordi Föderatsioon)
Mart Lajal on aidanud kaasa Eesti motospordi arengule, toetades pea 30 aastat Eesti motosportlasi, motospordivõistlusi ja Eesti motospordi rahvuskoondiseid.

„Spordisõber“ on Kultuuriministeeriumi ja Eesti Olümpiakomitee poolt 2019. aastal ellu kutsutud traditsioon spordi toetajate tunnustamiseks. Spordisõbra tiitliga tänatakse neid, kes on oluliselt toetanud spordi- ja liikumisharrastuse valdkonda, hoogustanud spordi- ja liikumissündmuste toimumist ning seeläbi ka ühiskonna arengut laiemalt.