Meenutades olümpiamedaleid: olümpiakuld, nii magus!

19.08.2019
Tagasi
19.08.2019
EOK jätkab sarjaga "Meenutades olümpiamedaleid", taasavaldades artikleid erinevatest olümpiaraamatutest. Täna, 19. augustil 2008. aastal võitis Gerd Kanter Pekingis Eesti seni viimase olümpiakulla. Kuidas Kanter publiku rõkkama pani ja võitu tähistades Usain Bolti jäljendas, loe juba katkendist!

Olümpiakuld, nii magus!
Andrus Nilk
Ilmunud olümpiaraamatus "XXIX olümpiamängud Peking 2008"


Osakas MM-tiitli võitnud Gerd Kanter kruvis juba 2008. aasta mai hakul Californias ootused kõrgele. Salinases soodsa tuulega sündinud maailma hooaja tipptulemus 71.88 pidi andma mullu kuus korda üle 70 m heitnud 29-aastasele vägilasele kindluse, et pikad kaared on võimalikud ka staadionikatlas ja tuulevaikuses.

//

Viimasel kontrollvõistlusel Jaapanis Muragames piirdub Kanter 66.25-ga. Segavad väikesed tehnikavead. „See hoiab valvel. Ei saa minna kvalifikatsiooni mütsiga lööma,“ ütleb Kanter olümpiakülas. „Ma ei tahaks lõppvõistlusele pääsu viimasele, kolmandale katsele jätta. Publiku närvide söömine tuleks lõpetada.“ Ateena eelvõistlustel kõrbenud Tallinna kalevlane sööb siiski pisut poolehoidjate närve, avakatse 59.65 paneb pead vangutama. Teisel katsel lendab ketas 16 cm jagu normi taha – 64.66.

Üleplatsimees on Malachowski 65.94-ga. Alekna (65.84) näib võimukana. Samuti esimeses grupis heitnud Tammert usub, et pääseb 63.10-ga tosina hulka. Ette jäävad ka venelane Bogdan Pištšalnikov 64.60, Pestano 64.42 ja Harting 64.19-ga. Ateenas dopingureegleid rikkunud ungarlase Robert Fazekase viib 62.64 viimasena lõppvõistlusele.

Teise grupi parim on hollandlane Rutger Smith 65.65-ga. Kaks päeva hiljem peetavale lõppvõistlusele saavad ka Yennifer Frank Casanas Hispaaniast 64.99, Rashid Shafi Al-Dosari Katarist 63.83 ja Frantz Kruger Soomest 62.48-ga. Märt Israel, 65.03-mees, ei suuda ennast maksma panna, 61.98 annab 14. Koha.

Ehsan Hadadi heidab kõigest 61.34 ja puhkeb intervjuutsoonis nutma. „Vigastasin kaks nädalat tagasi rinnalihast,“ ütleb läbipõlenu. „Ettevalmistus sujus, püüdsin parimat. Võib-olla ei lubanud vigastus mul hästi esineda, võib-olla oli see jumala tahe. Trauma lõi mind rööpast.“

Kanter ennustab, et kulla võitmiseks peab heitma 69.50-69.70. Medalitaotlejatena näeb ta enda kõrval Aleknat, Hartingut ja Malachowskit. Mustaks hobuseks peab Casanast.

„On mitmeid häid momente, konkurente on juurde tulnud,“ selgitab Kanter, miks ta ei tunne ta psühholoogilist survet. „Viimased võistlused enne MM-i ei õnnestunud kõige paremini. Ma pole enam kindlaim kullafavoriit. Mu ülesanne on keskenduda oma tulemuse tegemisele.“

Tuleb uskuda treener Vesteinn Hafsteinssoni väidet, et Gerd on kehaliselt parem kui enne mullust MM-i, ja hinnata tema medalivõimalust suureks. Ometi mööduvad kaks finaalieelset päeva maailmameistri tiimis pingeliselt. Füsioterapeut Indrek Tustit tunneb masseerides lõpuks, et Kanteri lihased on väga heas seisundis. Vähemalt nii ta Gerdile ütleb, ja see mõjub ergutavalt.

Avavoor kinnitab ennustust. Malachowski 66.45. Harting 65.58. Kanter ise 63.44, mis jätab viiendaks. Alekna ja Tammert saavad nulli. Teises voorus tõuseb Alekna 65.77-ga teiseks, kohe põrutab Malachowski 67.82 ja kargleb rõõmust. See lõhnab medali järele! Kontrollitud sooritus Kanterilt, 66.38. Ta plaksutab ja raputab rusikat. Malachowski vormi kinnitab kolmanda vooru 66.98. Harting möödub 67.09-ga Kanterist, kes on selgelt liimist lahti – 62.75. Haiguste ja vigastuste tõttu lünklikult harjutanud Tammert piirdub 61.38-ga, mis annab 12. koha.

Neljandas voorus 67.69 heitev Alekna lükkab Kanteri neljandaks, ent järgmisena heiteringi astuv eestlane suunab lõpuks jõu kettasse.  68.82!

Haftseinsson viibutab rusikaid. See on kogu suve ühtlaselt pikki kettakaari näidanud mehele väärikas tase. Kanter kardab seejärel üksnes ülikogenud leedulast. Malachowski suudab teha veel 63.91 ja viiendas voorus 65.78, Kanter ja Alekna saavad enne teda nulli.

Viimases voorus kerkib Casanas 66.49-ga viiendaks. Kogu jõudu kokku võttev Alekna ponnistab 67.18. Malachowski padrunid on otsas ja Kanter lehvitab enne viimasele katsele minekut käsi. Kuld, mille võitmiseks ta alustas 2001. aastal koostööd Hafsteinssoniga, kuulub talle! Pommheidet enam ei tule.

Kanter jookseb tribüüni juurde, embab islandlasest treeneri ja Tustitiga. Haarab sinimustvalge lipu ja jookseb auringile. 100 meetri stardis näeb ta stardipakke, kohe kummardub lähteasendisse ja spurdib sirgel. Publik plaksutab nooruses 11,2 jooksnud päevakangelasele tuliselt. Finišis võtab Kanter noolt pingutava vibulaskja poosi nagu Usain Bolt pärsat 100 m jooksu võitu.

„Ma ei tundnud end selles sektoris kõige paremini,“ tunnistab Kanter. „Harjutusväljakul tegin häid heiteid, soojendusel tuli vaid üks katse välja. Aga teadsin: olen nii palju kindlust kogunud, et kuuest heitest ühel ikka tehnikale pihta saan. Sellest ühest piisas.“


Malachowski kargab sektoris ringi. Aleknale valmistab pronks pettumuse, kuid Ateenas tema tehtud olümpiarekord 69.89 jääb püsima.

„Kui alustasime sügisel ettevalmistust, võtsime sihikule, et pean olema valmis olümpiafinaalis heitma 71 meetrit,“ meenutab Kanter. „Jäin sellest päris kaugele. Kuid olümpiamängude neljas võidutulemus pole halb.“

Hafsteinsson, kelle laeks sportlasena jäi Barcelona olümpia 12. koht, naeratab õnnitlejatele südamlikult. „Gerd tundis pinget,“ selgitab juhendaja hoolealuse kõikuvaid tulemusi. „Kuid ta keskendus hoolikalt, heitis tavatulemuse ja võitis ikkagi! Kehaliselt on Gerd elu parimas vormis, tehniliselt heitis viimasel nädalal suurepäraselt ja soojenduselgi lennutas ketast üle 70 meetri. Ometi tuli tal endaga võidelda.“

Kanter on sageli tunnistanud: „Olen enda kõige ohtlikum vastane.“ Ta ületab end elu tähtsaimal etteastel, sest on läbi ja lõhki spordimees.“