ROKi presidendi Thomas Bachi pöördumine seoses Tokyo olümpiamängude korraldamisega 

22.03.2020
Tagasi
22.03.2020
Rahvusvahelise Olümpiakomitee president Thomas Bach pöördus veebiportaali Athlete365 vahendusel olümpiasportlaste poole.

 Kallid sportlased!

Selles enneolematus kriisis oleme kõik ühendatud.

Nagu teiegi, oleme väga mures, millist mõju COVID-19 pandeemia inimeste eludele avaldab. Inimelu on väärtuslikum kui kõik muu, sealhulgas olümpiamängude korraldamine. ROK soovib olla osa lahendusest. Seetõttu oleme muutnud oma juhtpõhimõtteks kõigi asjaosaliste tervise kaitse ja panuse viiruse ohjeldamisse. Tahan teile kinnitada, et järgime seda kõigis oma otsustes seoses Tokyo 2020 olümpiamängudega.

Teie kõigi tee Tokyosse on väga erinev, tulles 206 olümpiakomiteest. Paljud teist ei saa koroonaviiruse vastaste meetmete tõttu oma riigis senisel viisil treenida ja harjutada. Paljud teist treenivad, oodates oma olümpiaunistuse täitmist. Paljud teist on juba mängudele kvalifitseerunud, märkimisväärne arv aga mitte.

Me kõik jagame aga tohutut ebakindlust. See ebakindlus raputab meie närve ning tekitab või tugevdab kahtlusi positiivse tuleviku suhtes; see hävitab lootuse. Mõned on isegi sunnitud tundma hirmu oma elu pärast.

See ebakindlus tuleneb asjaolust, et praegusel hetkel ei saa mitte keegi anda täiesti usaldusväärseid vastuseid, kaua viirusevastane võitlus kestab. See kehtib spordi, teaduse, meedia, poliitika ja kogu ühiskonna kohta. Seetõttu ei saa ka ROK kahjuks kõigile teie küsimustele vastata. Seetõttu toetume  oma töörühma, sealhulgas Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO), nõuannetele.

Edukate sportlastena teate, et me ei tohiks kunagi alla anda, isegi kui võimalus õnnestuda on väga väike. Meie pühendumus Tokyo 2020 olümpiamängude korraldamisel põhineb sellel põhimõttel. Meie kogemus sportlastena ütleb, et peame olema alati valmis uute oludega kohanema. Sel põhjusel oleme, nagu varem öeldud, mõelnud erinevatele stsenaariumidele ja kohandame neid peaaegu päevast päeva.

Ühest küljest on Jaapanis toimunud olulisi edusamme, kus inimesed tervitavad soojalt olümpiatuld. See võib tugevdada usaldust meie Jaapani võõrustajate vastu, et saaksime teatud ohutuspiirangutega korraldada riigis olümpiamänge, austades samas oma põhimõtet kaitsta kõigi asjaosaliste tervist. Teisest küljest oleme näinud viirusjuhtude dramaatilist kasvu ning kohanud erinevatel mandritel, erinevates riikides uusi viirusepuhanguid. Seetõttu peame oma stsenaariumides järgmise sammu tegema.

//

Nii nagu teilgi, on meil dilemma. Olümpiamängude ärajätmine purustaks 206 rahvuslikku olümpiakomiteed ja ROKi pagulaskoondist esindava 11 000 sportlase olümpiaunistuse. Tõenäoliselt ka unistuse, mis kannab paraolümplasi ning kõiki neid inimesi, kes toetavad teid treenerite, arstide, ametnike, treeningpartnerite, sõprade ja pereliikmetena. Olümpiamängude ärajätmine ei lahendaks ühtegi probleemi ega aitaks kedagi. Seetõttu pole see päevakorras.

Kui me langetaksime täna otsuse edasilükkamise kohta, ei saaks see kätkeda endas uusi olümpiamängude toimumise kuupäevi seoses ebakindlate arengutega mõlemas suunas. Ühelt poole näeme mitmetes riikides tänu tõsistele meetmetele samme paremuse suunas, teisalt on olukord mitmetes riikides paraku halvenemas.

//

Alustasime täna üksikasjalisi läbirääkimisi kõigi huvitatud osapooltega, et vormistada meiepoolne hinnang ülemaailmsele terviseolukorrale ja selle mõjule olümpiamängudele, sealhulgas edasilükkamise variandile. Me töötame väga kõvasti ja oleme kindlad, et saame need arutelud järgmise nelja nädala jooksul lõpule viia."

 Loe Bachi pöördumist pikemalt SIIT!