Valge kaardi päev kutsub kiusamise vastu üles astuma

01.04.2019
Tagasi
01.04.2019
6. aprillil tähistatakse EOK eestvedamisel valge kaardi päeva, mille raames sportlased kutsuvad valget kaarti näidates üles koolikiusamist märkama ja kiusamisele vahele astuma. Ühine ka meie üleskutsega!

Valge kaardi päeval, mida tähistatakse ülemaailmselt sel laupäeval, 6. aprillil, kutsuvad Eesti sportlased ja spordiinimesed valget kaarti näidates üles kiusamist märkama ja sekkuma.

Päeva tähistamise algatasid Rahvusvaheline Olümpiakomitee ja ÜRO nime all International Day of Sport for Development and Peace. See päev räägib sellest, kuidas sport suudab ühiskonda paremaks muuta – spordil on jõud inimesi ühendada, dialoogi arendada ning mõistmist ja hoolivust luua.

Igaüks - sportlane, treener, tugimeeskonna liige, sporditöötaja, tulihingeline spordifänn - kes tahab kiusamise vastu üles astuda ja kutsuda üles sekkuma, on oodatud valge kaardi päeval osalema!

  • Tee endast foto või video, kus näitad kiusamisele valget kaarti. Fotole võib kutsuda ka oma võistkonna- või treeningkaaslased või oma toetajad ja kaasaelajad.
  • Postita see foto laupäeval, 6. aprillil oma sotsiaalmeedia lehtedele.
  • Lisa kindlasti hashtagid #äralasekiusata #terveeestieest #WhiteCard @olympiafann @peaceandsport
  • Kirjuta juurde oma sõnum, millega kutsud üles kiusamisse sekkuma.
  • Võid oma postituse juurde rääkida ka mõne kiusamisega seotud loo.

Külasta 6. aprillil ka EOK Facebooki lehte www.facebook.com/Olympiafann, sest sinna ilmuvad laupäeva hommikul videod, kus mitmed Eesti sportlased räägivad oma kokkupuudetest kiusamisega. Nende videote ainel on hea kiusamise teemadel rääkida ka oma laste, õpilaste või sõpradega.

Miks valge kaart?

Päeva sümboliks on valge kaart - kui punane kaart tuleb spordis välja tõsise rikkumise eest, siis 6. aprillil näitavad spordiinimesed üle maailma valget kaarti, mis sümboliseerib tolerantsust, hoolimist ja positiivsust.

Miks kiusamine?

Kiusamine on Eesti noorte jaoks suur probleem. Erinevate uuringute andmetel kogeb kooliaasta jooksul kiusamist keskmiselt viiendik Eesti õpilastest, nooremate laste seas lausa iga neljas. Kiusamist võib kogeda ka väljaspool kooli, näiteks trennis.

Valge kaardi päeval tahame öelda neile, kes kiusamist pealt näevad, et palun sekkuge - just pealtnägijate reaktsioonidest sõltub kõige enam, kas kiusamine jätkub, võimendub või lõppeb. Igaüks meist saab kiusamist peatada!

Kuidas kiusamist peatada?

Kiusaja vajab õnnestumiseks ja kiusamise jätkamiseks publiku heakskiitu. Uuringud näitavad, et enamik õpilasi tegelikult ei kiida kiusamist heaks, kuid ei julge või ei oska toimuvat peatada. Pealtnägijana on sekkumiseks kolm võimalust:

  1. Astuda vahele. See nõuab julgust, aga uuringud näitavad, et kui pealtvaataja sekkub kiusamisse, siis üle pooltel juhtudest lõpeb kiusamine 10 sekundi jooksul.
  2. Pakkuda kiusatavale tuge. Uuringud näitavad, et kui kannataval lapsel on vähemalt üks toetaja või sõber, siis see aitab tal palju paremini kiusamisest välja tulla. Kui ei julge kohe kiusajat peatama minna, siis abi on juba sellestki, kui olla ise kiusatava vastu sõbralik ning öelda, et ei pea temale tehtavat õigeks.
  3. Rääkida täiskasvanule. 85% kiusamisjuhtudest näeb keegi pealt, kuid täiskasvanud ise märkavad ja tunnevad ära väga väikese osa kiusamisest. Rääkida võib oma vanematele, õpetajale või kellelegi, keda usaldad.

Eelmisel aastal näitas kiusamisele valget kaarti tuhatkond Eesti sportlast ning see initsiatiiv võitis Hõbemuna auhinna PR-sotsiaalkampaaniate seas.

EOK tänab:

kõiki sportlasi ja nende abilisi, SA Kiusamisvaba Kooli, TV3, JCDecaux’d, Audentese Spordigümnaasiumi Tallinnas ja Otepääl, Rääma Sõudebaasi, Tondiraba Jäähalli, Eesti Curlingu Liitu, Tallinna linna ning kõiki teisi, kes tänavusele valge kaardi päevale kaasa aitavad!